TopStar

24. března 2019 21:13

ROZHOVOR: Viky Surmøvá je na pódiu jako doma

Viktorie Surmová (používá v příjmení ø jako vlastní značku) je nadějná a úspěšná česká zpěvačka s ukrajinskými kořeny. Má za sebou řadu hudebních zkušeností a úspěchů v branži. Momentálně působí jako vokalistka v projektu Bohemian Metal Rhapsody (dále BMR) a ve vlastní kapele Surma.

Jaké jsou vaše zkušenosti v hudební branži?

Tři roky jsem studovala konzervatoř v Praze, ale úplně mi nesedla náplň. U nás se pořád hraje na to, že když někdo studuje operní zpěv – jako já – tak prostě má dělat operu a ne nic jiného. Když jsem se o tom jednou bavila s Dianne van Giersbergen (ex Xandria, Ex-Libris), tak mi doporučila svou vyučující z holandské konzervatoře, která takhle úzkoprsá není. Slovo dalo slovo a já už půl roku studuji operní zpěv pod křídly Eleny Vink.

A co kapely?

První byla vesnická, ale i to už byla tvrďárna. Jmenovali jsme se Dejection of Angels. Pozvolna se nám to ale rozpadlo a já začala hledat něco nového, protože mě zpěv už hodně bavil. Tehdy jsem potkala kytaristu Jirku Kozméra a rozjela s ním kapelu Out of the Black, která se záhy přejmenovala na Surmata. Když jsme se studijně rozprchli po Česku, tak jsme skupinu uspali na neurčito. Teď jsem členkou projektu Bohemian Metal Rhapsody a se svým přítelem, Herim Joensenem z vikingmetalové kapely Týr, rozjíždím kapelu Surma. Na konzervatoři vystupuji jako zpěvačka.

Ještě jsem si stihla zaskočit na pár vedlejšáků. Zazpívala jsem si jako host třeba s Drunk With Pain nebo se skupinou Euphoria. Hostovala jsem i u kapel Victorious, Kilmara nebo Cruadalach. K tomu s Herim nahráváme covery.

Co na BMR oceňujete nejvíc?

Především partu, jak jinak. Když se sejde parta tak rozdílných osobností, které se snaží budovat něco velkého, nemůže to dopadnout špatně. Ta různorodost výchozích stylů a našich hlasů se navzájem skvěle doplňuje. Je třeba fajn, že na jedné straně jsem třeba já – prakticky operní zpěvačka – a na straně druhé je Izziho (zpěvák skupiny Doga – pozn. aut.) chraplák nebo řev Blackwish.

V čem se BMR liší od Surmy?

Především v tom, že BMR je hudební projekt, kterému my, vystupující, dáváme tvář a hlas nebo zvuk, kdežto Surma je kapela moje a Heriho. Už z éry Surmaty jsem měla v šuplíku nějaké písně, co jsem chtěla vyzkoušet, ale nebyl na ně čas. Teď nadešla ta příležitost je zhodnotit.

Sice spolu s Herim máte kapelu, ale co spolupráce přímo se skupinou Týr?

Já s Týrem vystupovala asi dvakrát nebo třikrát. Mají song The Lay of Our Love, který s nimi fantasticky nazpívala Liv Kristine z Leaves' Eyes. Ji jsem zastoupila na některých koncertech. Jinak se ale nechci úplně vnucovat a nerada bych, aby to vypadalo jako protekce. Týr má svůj styl a nechci to narušovat.

A Heri se nesnaží někdy prosadit si vikinskou hudbu do Surmy?

Občas se stane, že mu třeba při tvorbě ujede ruka a začne to znít týrovsky, tak to probereme a pozměníme. Není třeba mít dva Týry.

Jaké má Surma vyhlídky? Chystá se album nebo turné?

Do konce roku chci vydat album, tak teď se snažíme oslovit label, který by nás podpořil. Bez toho to bude o dost složitější. Turné chystáme teď v dubnu. Od 19. Do 21. dubna se podíváme do Banské Bystrice, Zlína a do Budapešti. Zkusíme pořídit video z koncertu, které zašleme i labelům.

Kdo vás inspiruje – ať už při tvorbě nebo jako zpěvačku?

Těch lidí je fakt hromada a jsou z metalového i operního prostředí. Kouzlo syntézy metalu a opery jsem objevila přes Nightwish a jejich tehdejší zpěvačku Tarju Turunen. Teď se víc obracím směrem k jejich aktuální zpěvačku, Floor Jansen, která umí nejen operní a rockový zpěv na jedničku. Ona umí i pořádně zařvat a growluje tak, že by se leckterý chlap zastyděl! Ta variabilita je skvělá a já si cením toho, že jsem se s ní mohla seznámit. Pak skvělý hlas má Marcela Bovio, která má také široký rozsah jak hlasu, tak schopností jako Floor.

Za operní část musím zmínit Annu Netrebko. Zpívá v Metropolitní opeře v New Yorku už několik let a je absolutně fenomenální.

Co názvy vašich kapel – Surmata a Surma? To je pojmenované po vás?

Zčásti možná... ale s názvem Surmata přišel právě Jirka Kozmér. Ve finské mytologii je Surma bestie střežící podsvětí. V přeneseném smyslu lze slovo surma přeložit jako zabití a surmata se dá přeložit jako zabíjení. Vedle toho je v ukrajinštině surma pojem pro kozáckou píšťalku. Surma si tenhle odkaz nese v sobě také.

Sdílejte článek
Štítky zpěvačka opera Surma rozhovor

Přečtěte si také