Sbohem peněženko! Brzy prý budeme platit jen kartou či pomocí otisku prstů

Dříve nebo později papírové peníze zmizí z našich kapes a nahradí je platební karty, čipy či platební mobilní aplikace. Podle analytiků je velmi pravděpodobné, že postupné až úplné zmizení klasických bankovek zažije už dnešní generace ekonomicky aktivních lidí.
Moderní platební technologie zřejmě za pár let nahradí klasické bankovky...
Moderní platební technologie zřejmě za pár let nahradí klasické bankovky...
thinkstock.com

reklama

Postupně bychom se prý měli připravovat na to, že z obchodů zmizí klasické pokladny, nebudeme potřebovat peněženky kvůli mincím a bankovkám ani nebudeme moci například spořit do kasičky. Podle nedávného průzkumu mezi bankéři jich je více než 73 procent přesvědčeno, že bankovky vydrží jen o něco víc než deset let. A bezmála všichni mluví o tom, že klasické bankovky kompletně nahradí platební karty a moderní platební technologie spojené například s otisky prstů či scanem oční rohovky. „Vymizení fyzických peněz je jednou z možných cest, kterými se západní společnost vydá. Již dnes jsme svědky hromadného využívání platebních karet, tedy virtuálních peněz. Ve skandinávských zemích platební karty zcela jasně převažují nad platbou v hotovosti,“ říká finanční odborník a analytik Prima Rádce Zbyněk Laisek.

ŠETŘETE PŘI NAKUPOVÁNÍ. S kreditkou to jde. Slevy a bonusy u obchodníků + další výhody. Přehled kreditních karet ZDE

Výdaje pod státní kontrolou

Podle analytiků je pravděpodobné, že postupné až úplné zmizení klasických bankovek zažije už dnešní generace ekonomicky aktivních lidí. Nehovoří pro to jenom pohodlnost placení kartou či jinou elektronickou formou, ale také lepší kontrola finančních toků ze strany státních institucí. „Obrovské zkušenosti s bezhotovostním stykem nemají jenom ve skandinávských zemích, ale pro někoho možná překvapivě i v Řecku, kde vláda loni koncem června omezila výběr hotovosti z bank. Na platby kartou však limity uvaleny nebyly. Je jasné, že Řekové se záhy stali přeborníky v bezhotovostním styku, ve využívání platebních karet,“ vysvětluje Laisek.

Platba kartou v obchodě

Miliardy transakcí ročně: Jak často používáte platební kartu vy? A kolik utratíte?

Přínosy bezhotovostních operací

V Řecku se tak prý po zavedení omezení výběru hotovosti počet plateb kartou okamžitě zdvojnásobil a používání platebních karet na venkově se dokonce ztrojnásobilo. Například banka Alpha Bank SA vydala jenom za červen 2015 kolem 220 000 karet, což bylo více než za celý předchozí rok. Platební karty tak v Řecku začali využívat děti, dospělí i důchodci, aby měli přístup k „penězům“ a mohli jimi platit tak, kde potřebují. "Je jasné, že všechny platby kartou jsou dokonale evidovány, tudíž i díky tomu Řecko vykazovalo v období, kdy v uvozovkách zažívalo takřka totální bezhotovostní styk, nejlepší výběr daní, jakkoli tamějším lidem asi moc do nějakého velkého nakupování nebylo. I tak se však naplno projevily přínosy bezhotovostního styku z pohledu státu,“ dodává Laisek. To potvrzuje i zpráva Evropské centrální banky, podle které v Řecku, které patřilo v minulosti k zemím s nejnižším počtem elektronických transakcí na hlavu, došlo spolu s raketovým nárůstem využívání platebních karet k nezanedbatelnému omezení šedé ekonomiky a lepšímu výběru daní.

Na internetu se pohybují i různí podvodníci...

ŠMEJDI: Podvody pod hlavičkou banky aneb Úskalí prodeje přes internet

Budeme terčem útoků?!

S existencí virtuálních peněz a jejich přesuny prostřednictvím platebních karet nebo internetu přichází samozřejmě i nebezpečí v podobně kybernetických útoků a krádeží. Sofistikované kybernetické útoky v bankovním sektoru jsou stejně tak časté jako jinde. Jenže v drtivé většině případů s nimi lidé nepočítají a nejsou dostatečně opatrní. A to se týká i platebních karet, v jejichž případě bude o to víc důležitější dávat si pozor při jejich používání.

Jak správně používat platební kartu?

BONUS: 7x o platebních kartách. Jak je správně používat?

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

reklama

reklama