Šéf na grilu II (1): Tipy a triky

Zdeněk Pohlreich radí, jak domácí grilování dotáhnout k naprosté dokonalosti. Přečtěte si jeho tipy a triky! Náhoda přeje připraveným.
Šéf na grilu II (1) - Vaření pro kamarády - Obrázek 2
Šéf na grilu II (1) - Vaření pro kamarády - Obrázek 2

reklama

1. Nepodceňujte volbu housky pro hamburger, volte pečivo hutnější, méně „nafouklé“. Housku položte rozříznutými stranami na gril, pečivo na hamburger nemá být nikdy studené. Ale pozor, houska se ráda připaluje, protože obsahuje dost vody.

 

2. Vyzrálé maso na steak poznáte podle toho, že když do něj píchnete prstem, utvoří se důlek.

 

3. Čerstvé bylinky jsou lepší než sušené, pokud ale používáme tymián, tak opatrně – má takovou sílu, že by mohl přebít chuť dalších bylin.

 

4. Když vám zbude troška marinády s česnekem, je chutné ji vytřít kousky opečeného chleba k masu.

 

5. Maso v marinádě, které před grilováním vyndáme z lednice, je dobré nechat chvíli vzpamatovat při okolní teplotě, stejnoměrněji se pak propeče a nedostane takový teplotní šok.

 

6. Solíme a pepříme maso stejnoměrně z obou stran – potřebujeme mít každý kousek masa stejně dochucený.

 

7. Šéf radí zapomenout na tzv. well done, nejlépe chutná steak medium či rare. Snažte se naučit maso správně propéct na jedno otočení. Několikeré obracení mu nedělá dobře.

 

8. Rošt naolejujte opravdu jen zlehka nebo ho potřete kůží od špeku. Dejte pozor, aby olej nekapal do ohniště!


9. Jednotlivé porce by se neměly na grilu dotýkat, bylo by to na úkor propečení masa. Zachovejte mezi steaky aspoň několikamilimetrovou mezeru.

 

10. Recept na domácí pesto: potřebujeme utřít 30 g piniových oříšků, 60 g bazalky a 60 g parmazánu se 120 ml olivového oleje. 

reklama

reklama