Severní Korea zkouškou raket také zkouší nervy světa. Testovaný typ rakety může začít válku

Severní Korea uskutečnila ve čtvrtek druhý test rakety krátkého doletu a experti na zbraně upozorňují, ať vývoj tohoto typu střel bereme naprosto vážně. Mohly by být účinně využity v konfliktu s USA a Jižní Koreou. Agentura Reuters ve své analýze mluví o možnosti války.
test rakety krátkého doletu Severní Korea foto youtube Severkorejská TV
test rakety krátkého doletu Severní Korea foto youtube Severkorejská TV

reklama

První test ještě nevyzkoušené zbraně, kterému přihlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un se uskutečnil minulý týden a včera byl opakován. Jihokorejský prezident Mun Če-in komentoval testy s tím, že se nejspíše jedná o formu protestu k neúspěšnému summitu. Agentura Reuters uvádí tvrzení analytiků, že rakety nejsou určeny pouze jako politická show. Grace Liuová z týmu zabývajícím se řízenými střelami v kalifornském James James Center for Nonproliferation Studies (CNS) tvrdí: „Druhý test není vůbec něčím, co by u Američanů mělo vyvolat obavu a chuť obnovit jednání. Jde o vývojový test pro spolehlivou, ovladatelnou raketu, která by překonala jihokorejskou obranu a přesně zasáhla cíl.“

Američané podceňují zkoušky raket, když se nejedná o mezikontinentální balistické rakety (ICBM) schopné zasáhnout teritorium USA. Analytici ale varují a směřují naši pozornost k těmto testům.

„Trumpova administrativa tento typ raket neustále podceňuje, vzhledem k tomu, že tato raketa nezasáhne americkou pevninu. Ale pozor, jde o raketu, která může začít válku. Navíc jsou malé a snadno se ukryjí. Snadno se s nimi manévruje a stěží určíte, jaký typ hlavice ponese. Může to být právě jaderná,“ tvrdí Melissa Hanhamová, expertka na zbraně ve společnosti Datayo, která sleduje mezinárodní vztahy a zabývá se bezpečnostními hrozbami.

Nová raketa se údajně podobá ruskému typu SS-26 Iskander. Pro pohon se používá pevné palivo, které umožňuje, aby se zbraň snadno přesunula a byla vypálena rychleji než ty, které používají kapalné palivo. Analýza agentury Reuters uvádí, že Spojené státy a Jižní Korea disponují k obraně raketami Patriot a THAAD, které jsou určeny k sestřelení balistických střel s plochou dráhou letu, ale jejich schopnosti jsou diskutabilní.

Michael Duitsman, který je expertem na rakety, uvádí, že z pořízených fotografií lze rozpoznat určité detaily, jako jsou lopatky nebo ovladatelné „ploutve“, což umožní navádět raketu a s určitou přesností ji řídit během letu. Navíc odpálení raket se konalo v obou případech z rozdílných vozidel – pásového a kolového transportéru. Z pásového vozidla má Severní Korea poměrně velké zkušenosti a může tento způsob odpalování raket nasadit ve velkém měřítku.

Mirko Radušević

reklama

reklama