Škatulata, hýbejte se: Hlavní město Indonésie se potápí, v plánu je změnit jeho místo

Čtvrtá nejlidnatější země světa řeší neobvyklý problém. Podle tamních úřadů je zapotřebí změnit místo hlavního města Indonésie Jakartu z oblasti, která je velmi náchylná na povodně.
Jakarta
Jakarta
pixabay.com

reklama

„Prezident rozhodnul změnit místo hlavního města Indonésie, což je velmi zásadní rozhodnutí,“ sdělil novinářům Bambang Brodjonegoro, ministr plánování. Podle ministra nebude Indonésie první, která svou metropoli „přesune“. Uvedl příklady Brazílie, Austrálie či Kazachstánu.

Hlavní město leží na severozápadě ostrova Jáva, který se potýká s častými povodněmi. To je také důvod, proč je v plánu metropoli přemístit. Odborníci se obávají, že by jednou mohla skončit celá Jakarta pod hladinou. Podle nich by se už v roce 2025 mohla propadnout o 40 až 60 centimetrů.

Kde by mělo budoucí hlavní město Indonésie ležet, se zatím neví, v jednání je například území na ostrově Borneo, kde je volných přibližně 300 tisíc hektarů, na kterých by mohlo vyrůst nové hlavní město. Tak uvidíme, jak se odvážný plán podaří.

GIFT City - budoucí velkoměsto

Indie láká investory! Staví velkoměsto od píky po vzoru Dubaje či Singapuru

Jakarta je hlavní a největší město Indonésie, má více než 9 miliónů obyvatel bez aglomerací. V aglomeraci zvané Jabotabek žije více než 26 miliónů lidí. Město leží na severozápadě od ostrova Jáva, který se nachází na jihozápadě Indonésie.

Jakarta po desetiletí čelí problému, že se celé město postupně propadá a městu tak hrozí, že do roku 2030 bude okolo poloviny města pod vodou. Je to dáno tím, že Jakarta byla vybudována na bažinách, pod kterými se nachází aquifer. Z něho je populací města dlouhodobě odčerpávána voda, díky čemuž k poklesu dochází. Předpokládá se, že do roku 2030 tak bude potřeba přemístit přibližně polovinu populace města (zhruba 4 až 5 miliónů osob) nebo postavit rozsáhlé ochranné hráze bránící město před mořem. Nicméně stavba hrází by v takovém případě byla jen dočasným řešením.

reklama

reklama