Seriály a filmy

20. července 2016 01:00

Iva Kropáčková

Slyšíte a vidíte dobře? Otestujte se dřív, než půjdete k lékaři. Pomůže i aplikace

Prima Rádce - Aplikace na kontrolu zraku a sluchu

Problémy s očima nebo ušima už nejsou jen doménou starších generací. V dnešní době tyto potíže přicházejí mnohem dřív. Zrak i sluch můžete snadno prověřit i doma...

Nedoslýchavost v případě uší, krátkozrakost, barvoslepost či astigmatismus v případě očí. Někdy za to můžou geny, příčinou některých potíží může být i hlasitá muzika (nejen) ve sluchátkách, monitory počítačů, telefony. Technické vymoženosti, pokud s nimi trávíme většinu času, skutečně můžou zhoršit náš zdravotní stav. Na druhou stranu existují právě mobilní vychytávky nebo online testy, které nám zase pomůžou zdravotní problém, včas odhalit a pošlou nás do ordinace. Jestli máte pocit, že hůř vidíte nebo slyšíte (vy nebo vaše děti), rozhodně byste měli dříve nebo později navštívit odborníka. Nebo?

1) TESTOVÁNÍ ZRAKU A SLUCHU POMOCÍ MOBILNÍCH APLIKACÍ

Vaše smysly můžete ještě před návštěvou lékaře prověřit například i pomocí mobilních aplikací. I podle doktorů se jedná o užitečné pomůcky. Testovat ale samozřejmě můžete především preventivně. A pokud narazíte na problém, berte to jako pozvánku k lékaři. Například applikaci UHEAR nebo TEST ZRAKU vám přestavíme ve videu pod úvodní fotkou, ukázka je z jednoho z dílů loňské sezóny pořadu Applikace.

2) TESTOVÁNÍ ZRAKU ONLINE

Otestovat zrak můžete i hned teď u počítače. Vybrali jsme tři obrázkové testy na ostrost vidění, astigmatismus a barvoslepost. Berte tyto výsledky s nadhledem (může záležet i na barevném rozlišení monitoru) a pokud si nejste jisti, navštivte raději očního lékaře. Lidé, kteří trpí některou z očních vad (například barvoslepostí nebo silnou krátkozrakostí), by neměli třeba řídit auto.

Test na ostrost zraku (vidění na dálku)

Na obrazovce počítače si nastavte velikost stránky tak, aby šíře béžového obdélníku, který je kolem obrázku s písmeny, byla přibližně 11,5 cm. Toho docílíte například pomocí klávesy CTRL a současným skrolováním myší. Poté se posaďte 3 metry od obrazovky, zakryjte si jedno oko a nahlas čtěte. Test proveďte také zvlášť pro druhé oko. Pokud nepřečtete řádek 6/6 oběma očima, zřejmě budete potřebovat brýle.

Test na astigmatismus

Sedněte si tak, aby byla obrazovka počítače vzdálena 35 centimetrů od očí. Zakryjte jedno oko a dívejte se, jestli vidíte všechny linky ostře a jestli jsou stejně tlusté a černé. Test proveďte také zvlášť pro druhé oko. Pokud nevidíte linky obrázku jako ostré, ale jsou rozmazané či zvlněné, může být vaše oční čočka (u jednoho či obou očí) nedokonale zakřivená. Doporučujeme návštěvu lékaře.

Test na barvoslepost

Někteří lidé nedokáží rozlišovat červenou barvu od zelené. Je to vada, kterou nelze korigovat. Barvoslepostí trpí více muži, celkem asi 10 procent populace. Nicméně většinou se jedná o barvoslepost částečnou. Jaké vidíte číslo na obrázku? Pokud vidíte číslo "74", je váš zrak naprosto v pořádku. Pokud číslo "21", pak máte částečnou poruchu vidění. Pokud nevidíte žádné číslo, jste barvoslepí.

Nejrůznější testy na kontrolu očí včetně výše uvedených na astigmatismus a ostrost zraku najdete například na webu Cviky pro oči, kde jsou i verze k tisku. Test na barvoslepost jsme našli zde.

NĚCO NAVÍC...

Pokud vás bolí oči nebo s nimi máte jiné problémy, tady je několik triků, které můžete zkusit doma:

  • Jezte pestrou stravu s vysokým obsahem zinku, selenu a vitamínů A, D a E (zelenina, ovoce, ořechy).
  • Syndrom suchého oka, který vás může postihnout už při pěti hodinách u monitoru denně, se snažte hodně mrkat, pomoci mohou vhodné kapky, které nahradí slzy.
  • Každé ráno po probuzení také několikrát zamrkejte, zhruba desetkrát, poté opakujte i se zavřenýma očima.
  • Oči můžete i procvičovat – v průběhu celého dne si vymezte pár minut na následující cvičení: Několikrát zakoulejte očima, poté s nimi pohybujte ze strany na stranu a nakonec nahoru a dolů. Cvičení opakujte tak 5x denně. Protáhnete tak oční svaly a posílíte i zrak.

A jak zlepšit sluch?

  • Omezte hlasitou hudbu při poslechu.
  • Uši si čistěte opatrně, pokud používáte vatovou tyčinku, nezajíždějte hluboko do uší, můžete si „špínu“ do ucha ještě více zanést. Maz stírejte opatrně jen z míst, kde je viditelný.
  • Uši lépe fungují, když je okysličená krev. Cvičte nebo provozujte jiné pohybové aktivity, které vám krev rozproudí...

Pořad Applikace, který je nadupaný zajímavými tipy, radami a novinkami ze světa mobilních aplikací, můžete sledovat každou sobotu v podvečer na Prima Cool. Všechny odvysílané díly najdete také na Prima PLAY – Applikace.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Titulní foto – Zdroj: Thinkstock

Sdílejte článek