Sobotu rozbouří AVATAR

Tuto sobotu 3. 11. zavede Prima family diváky do nádherného barevného světa planety jménem Pandora. Od 20.00 čeká na příznivce výpravných a napínavých filmových dobrodružství megatrhák režiséra Jamese Camerona – Avatar.
Avatar - Jake Sully a Neitiri se do sebe zamilují
Avatar - Jake Sully a Neitiri se do sebe zamilují

reklama

Odehrává se v polovině 22. století, kdy lidé těží extrémně vzácný minerál unobtanium na vzdálené Pandoře, měsíci plynného obra v systému Alfa Centauri. Jenže expanze těžební kolonie představuje ohrožení místní bohaté vegetace a vyvolává střety s domorodým kmenem Na’vi. Modří Na’vi měří tři metry, žijí v souladu s přírodou a uctívají bohyni matku Eywu. Atmosféra Pandory je pro lidi toxická, proto pro průzkumnou činnost vyvinuli vědci avatary. Jde o bytosti s uměle vytvořeným tělem příslušníků kmene Na’vi, avšak ovládané člověkem. Hlavní hrdina Jake Sully (Sam Worthington) přiletí na Pandoru ze Země jako náhrada za bratra, který zahynul. Protože byli dvojčata, může ovládat jeho avatara. Bývalý mariňák Jake skončil po zranění v misi na vozíčku a nové tělo mu umožní postavit se znovu na nohy.  

 

Doktorka Grace Augustinová (Sigourney Weaverová) mu příliš nevěří, proto ho při vědeckých výpravách pověří funkcí svého osobního strážce. Když Jakeova avatara při průzkumu planety napadne dravec thanator, zachrání ho domorodá princezna Neytiri (Zoe Saldanaová) a ukáže mu krásy pralesa i své kultury. Jake začne s Na’vi sympatizovat, ale pořád je vázaný povinnostmi k lidským nadřízeným, pro něž je hlavním cílem zisk. Ke které straně se ve finální bitvě přidá?

 

Režisér James Cameron vymyslel osmdesátistránkový koncept filmu už v roce 1994. Inspiroval se všemi sci-fi a dobrodružnými romány, které kdy četl. Avatara plánoval natočit po dokončení Titaniku – s datem premiéry v roce 1999. Jenže k tomu, aby se jeho vize dostala na plátno v podobě, jakou si vysnil, dosud neexistovaly dostatečně vyspělé technologie. Proto se mnoho dalších let věnoval jiným projektům a zároveň pracoval na zdokonalování stávajících digitálních postupů. V roce 2006 konečně začal s přípravami natáčení. Pověřil lingvistu Dr. Paula Frommera, aby vymyslel jazyk kmene Na’vi. Ten přišel s více než 1000 slovy a vlastní gramatikou, která se v něčem podobá maorštině a amharštině. Dlouho trvala tvorba vizuální stránky díla, uměleckých a technických konceptů. Herci prošli profesionálním tréninkem v lukostřelbě, jízdě na koni a soubojích a museli se naučit základy jazyka Na‘vi. Michelle Roodriguez dokonce absolvoval kurz řízení helikoptéry. Před natáčením režisér poslal herce na Havaj, aby zažili, co obnáší život v tropickém pralese. Samotné filmování začalo v roce 2007 ve Wellingtonu na Novém Zélandu a ve studiích v Los Angeles. Vše se natáčelo ve 3D. Byly použity nové revoluční kamery, které v reálném čase ukazují virtuálního dvojníka živého herce v jeho digitálním okolí. Čtyřicet procent filmu tvoří hrané scény, zbylých šedesát procent digitální efekty. Vizuální „kouzla“ měla na starosti zejména novozélandská firma Weta, která na tuto práci najala přes 900 lidí. Každá minuta finálního sestřihu zabírá na disku 17,28 GB místa. Hudbu složil James Horner, který s Cameronem spolupracoval už na Vetřelcích a Titaniku. Za pomoci etnomuzikologů mimo jiné zkomponoval písně mimozemské rasy. Britská zpěvačka Leona Lewis propůjčila hlas ústřední písni I See You.

 

Avatar měl premiéru 10. prosince 2009 v Londýně a rychle překonal několik kasovních rekordů. Za 17 dnů vydělal miliardu dolarů a po 41 dnech se stal nejvýdělečnějším filmem historie. Stal se prvním snímkem, který překročil hranici dvou miliard dolarů. Ve všech 106 zemích světa, kde se v prosinci 2009 promítal, dosáhl během prvního týdne na první místo žebříčku návštěvnosti. Byl nominovaný na devět Oskarů, a to včetně sošky za nejlepší film a režiséra. Tři ceny získal – za nejlepší kameru, vizuální efekty a výpravu. Vybojoval i všech deset cen Saturn Awards, o něž se ucházel, a Zlatý glóbus za nejlepší film a režiséra. I vydání na DVD a discích blu-ray trhalo rekordy. Za tři týdny se prodalo 19,7 milionu nosičů. Letos jsme se dočkali i 3D blu-ray verze. Do světa krásné Pandory snad ještě zavítáme, režisér plánuje dvě pokračování a má i nápady na prequel.

reklama

reklama