Spor na pražském magistrátu pokračuje. Populisté a šmíráci, zní na adresu Pirátů

Pokračuje spor na Magistrátu hlavního města Prahy, který odstartoval pražský primátor Zdeněk Hřib, když se minulý týden neúspěšně pokusil nechat odhlasovat odvolání šéfa městské firmy Pražská plynárenská. Společnost spadá do gesce radního TOP 09 Jana Chabra. Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) odvolání Pavla Janečka z čela firmy důrazně odmítly a zároveň obvinily Hřiba z dalšího porušení koaličních dohod.
11.8. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: KRIZE NA PRAŽSKÉM MAGISTRÁTU
11.8. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: KRIZE NA PRAŽSKÉM MAGISTRÁTU

reklama

Piráti se na Pražskou plynárenskou zaměřují dlouhodobě. Společnost podle nich nefunguje transparentně. Janeček se proti nařčením v rozhovoru brání:

„Uvědomuji si samozřejmě, že pan primátor má poměrně rozsáhlou agendu, a tak je v mnoha věcech odkázán na své poradce. Škoda, že tito poradci jsou natolik líní, že si ani nenastudují, o co reálně jde – tak, aby pana primátora informovali správně. Podobná vyjádření totiž bohužel vždy velmi znejišťují zákazníky, protože mohou naznačovat, že některé procesy nemusí být nastaveny správně.“

Za Janečka se už dříve skrze sociální sítě postavil například předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který obvinil Piráty z populismu a později také zkritizoval Hřibův komunikační styl:„Populistické kroky Pirátů ale ohrožují stabilitu společnosti a ve výsledku mohou znamenat i zdražení plynu pro obyvatele Prahy.“ 

V neděli proběhla na magistrátu schůzka Spojených sil pro Prahu, na které dali zástupci TOP 09 a STAN dohromady prohlášení, ve kterém odsoudili chování primátora Hřiba a obvinili ho, že nekompetentně zasahuje do pravomocí ostatních radních. Zároveň primátora vyzvali k dodržování koaličních pravidel.

„Jsme stejně silní partneři a musíme se domlouvat, nikoliv proti sobe činit návrhy, o kterých víme, že je druhá strana považuje za nepřípustné... Doufám, ze pan primátor, který je v politice poměrně krátkou chvíli, pochopí, že politika je hlavně o konsenzu a dlouhodobě silová politika nefunguje,“ řekl pro Zpravodajství TV Prima Jiří Pospíšil.

Primátor Zdeněk Hřib reagoval, že rád vyjde vstříc názorům koaličních partnerů, ale podle něj nelze čekat, že Piráti téma plynáren opustí. Konec koalice si ale nepřeje. „Já si myslím, ze k tomu odchodu Spojených sil pro Prahu z této koalice není duvod, oni to hlasování vyhráli, tzn. jim se podařilo obhájit ten post pro pana Janečka,“ myslí si Hřib.

 

Není to porpvé, co se vztahy mezi koaličními stranami vyhrocují. Názory Pirátů a TOP 09 se rozcházely také v otázce monitorování a vyvlastňování prázdných pražských bytů, nebo když se řešila obnova mariánského sloupu na Staromětském náměstí. 

Nabízí se tedy otázka, zda má současná pražská koalice vůbec šanci vydržet. První mistopředsedkyně ODS a zastupitelka Alexandra Udženija považuje současný stav za neúnosný: 

„Současná magistrátní koalice je absolutně nefunkční. Nejde jen o jejich vnitřní rozpory, ale třeba i o fakt, že svou činností v podstatě paralyzovali tolik potřebnou výstavbu vnitřního a vnějšího pražského okruhu a místo toho řeší na mimořádné radě novoroční ohňostroj. ODS jako vítězná strana v pražských komunálních volbách nemůže přehlížet ani pirátské snahy o destabilizaci městských firem či snahu šmírovat a trestat lidi za vlastnictví majetku. Proto jsme veřejně deklarovali ochotu podpořit jakoukoliv koalici, která by současné neodpovědné vedení našeho hlavního města zastavila. Praha potřebuje odpovědnou a fungující správu, ne levicové experimenty, amatérismus a anarchii, před kterou jsme varovali již před volbami,“ uvedla pro Zpravodajství FTV Prima.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!