Spoření za pomoci státu: Tady dostanete část zaplacených daní zpět (a vyděláte)

Popadnout příležitost za pačesy... Aneb využívejte produkty, kde stát něco dává, v překladu a přesném pojmenování, kde stát vrací zpět část našich odevzdaných daní. Jaké jsou možnosti?
Díky státní podpoře získáte na dnešní dobu docela zajímavé zhodnocení uložených peněz...
Díky státní podpoře získáte na dnešní dobu docela zajímavé zhodnocení uložených peněz...
thinkstock.com

reklama

Zhodnocovat peníze lze různými cestami. Ač dnešní doba spoření příliš nepřeje a úroky na tomu určených finančních produktech nejsou nijak lákavé, stále existují takové, na které lze peníze ukládat a získat víc než jen třeba jedno procento úroků za rok. Jedná se o produkty se státní podporou – stavební spoření a doplňkové penzijní spoření (dříve penzijní připojištění). Jakkoliv se podmínky těchto produktů mění na základě politických rozhodnutí, jsou relativně stále výhodné (oproti jiným produktům, při nichž lze například dosáhnout ve výsledku sice podobného zhodnocení, ale musíte třeba riskantně investovat). Kromě samotných úroků se získává něco navíc – státní příspěvky.

 >>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření ? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.

Kolik lze získat?

Jedná se o stavební spoření a doplňkové penzijní spoření (dříve penzijní připojištění). U doplňkového penzijního spoření jde získat maximálně 230 korun měsíčně, tedy 2 760 korun ročně (při spoření alespoň 1 000 korun měsíčně) a k tomu navíc možnost odečíst si spoření ze základu daně, u stavebního spoření je toto maximum 2 000 korun ročně, tedy 10 procent z uložené částky, v maximální výši 20 000 korun.

DOPORUČUJEME:
>>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít pro vás nejvýhodnější spořicí produkt/y.

Stavební spoření a jeho výhody

Stavební spoření je oblíbený produkt, na kterém lze, vzhledem k jeho košatosti a šíři, ilustrovat při plánování a rozhodování klienta finanční gramotnost či negramotnost. Prvních šest let (tzv. vázací doba) se tento produkt chová v zásadě jako termínovaný vklad (peníze nelze vybrat, jinak přijdeme o státní podporu), další roky jako spořicí účet. Jedině u tohoto produktu můžeme najít jak fázi spořicí, tak fázi úvěrovou.

Rodina se stěhuje do nového...

Jak financovat bydlení? Hypotéka vs. stavební spoření: Výhody a nevýhody

Spořicí část...

Spořit je možné až do cílové částky, kterou si nastavujeme individuálně podle vlastních plánů hned na počátku (v průběhu ji můžeme za určitých okolností měnit). Pozor, příjemná zpráva – vklady ve stavebních spořitelnách jsou ze zákona pojištěny stejně jako vklady v bankách a družstevních záložnách – do výše 100 000 euro.

Úvěrová část...

U stavebního spoření najdeme dva druhy úvěrů. Ten první, tzv. překlenovací, můžeme čerpat prakticky ihned po podpisu smlouvy a slouží, jak vyplývá z jeho názvu, k překlenutí doby do přidělení klasického úvěru. Se splácením překlenovacího úvěru – pozor, splácejí se jen úroky, nikoliv jistina – zároveň spoříme na svůj účet u spořitelny, a to až do doby přidělení řádného úvěru. Na ten dosáhneme, když spoříme alespoň 2 roky a ušetříme minimálně (zpravidla) 40 procent z cílové částky. Tento standardní úvěr pak můžeme kdykoliv splatit nebo refinancovat. Úrokovou sazbu máme dopředu garantovanou a neměnnou po celou dobu splácení.

NÁŠ TIP: Pokud platíte stavební spoření jednou ročně, dělejte to až na úplném konci roku. Cílem je získat státní příspěvek, ale zároveň zůstat maximálně flexibilní – v tomto případě peníze nechte během roku uložené na podobně úročeném spořicím účtu (takže nepřijdete o úroky), ale kdyby byly v průběhu roku zapotřebí, lze je okamžitě použít, vybrat či někam poslat. Zatímco peníze už jednou poslané do stavebního spoření vybrat jen tak nelze (nepočítáme-li zrušení produktu).

 

Z knihy Konec finančních negramotů v Čechách, autor: Patrik Nacher, finanční expert


Kniha Konec finančních negramotů v Čechách Foto:

Zdravý selský rozum musí zvítězit nad hloupostí, pokrytectvím a demagogií! Přestaňte doplácet na šmejdy a vychytralé rádobyporadce, kteří místo na vás myslí na vlastní kapsu. Zásady finanční gramotnosti vysvětlené pomocí známých přísloví si osvojíte snadno a rychle...

 

 


Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama