Stále více bank odpouští splátky úvěrů. Kolik dlužníci ušetří a za jakých podmínek?

Zjišťovali jsme, jakým způsobem jednotlivé banky své klienty odměňují...
O půjčky je velký zájem. Za řádné splácení lze někde získat zajímavý bonus
O půjčky je velký zájem. Za řádné splácení lze někde získat zajímavý bonus
thinkstock.com

reklama

Stále více bank odměňuje řádné splácení úvěru odpuštěním několika splátek. Chtějí přilákat klienty. Ti zároveň můžou ušetřit. Ke trendu odpouštění splátek se už přidali i velcí hráči, jako je Česká spořitelna nebo Komerční banka.

Bezproblémové splácení je základ

Podepsáním úvěrové smlouvy souhlasíte se všemi podmínkami banky, která vám úvěr poskytuje. Tou nejzásadnější je bezproblémové splácení. Pokud patříte zároveň mezi klienty s dobrou platební morálkou, banka vás může "odměnit" i výhodnější úrokovou sazbou, nebo odpuštěním několika splátek. Například Česká spořitelna vám odpustí až 10 splátek, u sloučení půjček až 12 splátek.

NÁŠ TIP: Najděte tu nejvýhodnější půjčku rychlým srovnáním online.

Nově odměňuje své zákazníky za řádné splácení půjčky i další velký hráč - Komerční banka. Pro smlouvu o Osobním úvěru, kterou si u této banky uzavřete v období od 1. 1. 2016 do 31. 3. 2016 na dobu trvání alespoň 72 měsíců, platí, že vám vrátí první a poslední anuitní splátku. První anuitní splátku vám vrátí, pokud ji uhradíte včas.

Někdy je půjčka nevyhnutelná...

Musíte si půjčit? 5 tipů, jak najít výhodný úvěr s nejmenším rizikem

Žádným nováčkem na poli odměňování svých zákazníků není Air Bank, která tento bonus poskytuje již od listopadu roku 2012. Při sjednávání půjčky nejdříve každému žadateli stanoví jeho základní úrokovou sazbu i výši jeho měsíční splátky. Pokud nebude klient na splátkách dlužit více než sto korun déle než pět dnů, odpustí mu banka několik posledních splátek. Kolik, to záleží na výši a délce půjčky a také na výši stanovené základní sazby. Svou celkově zaplacenou částkou se tak dostane na úrokovou sazbu 8,9 procenta a RPSN 9,28 procenta.

Láká vás začít podnikat?

Chcete začít podnikat? Tipy, jak získat (nejen) úvěr od banky

Také společnost Home Credit spolehlivým klientům poskytuje bonus. Při řádném splácení slibuje úrokovou sazbu vždy nižší, než je bankovní průměr, vyhlášený ČNB.

Příklad: Úspora 20 tisíc za řádné splácení 110 tisíc korun
Klient si vezme půjčku ve výši 110 000 korun se splatností 84 měsíců a úrokovou sazbou 13,13 procent. Ročně má měsíční splátku 2 020 korun, tj. za celou dobu by měl klient zaplatit 169 680 korun. Jednorázový poplatek za přijetí, posouzení a vyhodnocení žádosti o úvěr činí 1 100 korun, měsíční poplatek za správu úvěru 0 Kč, RPSN je 14,55 procent a celková částka splatná spotřebitelem je 170 767 korun.
Díky řádnému splácení bude u tohoto úvěru počet odpuštěných splátek 10, doba splácení 74 měsíců, úroková sazba 10,26 procent ročně, RPSN 11,32 procent a celková částka splatná spotřebitelem bude 150 567 korun. Výše měsíční splátky se nemění. Úspora je tedy 20 200 korun.

Odpouštění splátek jako hlavní důvod výběru? Raději buďte obezřetní

Stejně tak jako u dalších finančních produktů, i zde je třeba pohlídat si další parametry smlouvy a nenechat se zlákat na první (zdánlivě) dobrou nabídkou. „Při porovnávání nabídek neberte v úvahu jen počet odpuštěných splátek, ale i jejich výši včetně dalších nákladů. Zároveň si důkladně přečtěte definici řádného splácení ve smlouvě o úvěru, aby vám byl bonus následně proplacen,“ radí úvěrový odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek.

 

VŠE DŮLEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH

Máte v peněžence "jen pár drobných"? Půjčku si dobře rozmyslete... Foto:

  • jak vybrat půjčku s nejmenším rizikem
  • můžete si půjčku vůbec dovolit?
  • rizika půjčování
  • online videoseriál (vážně i s nadsázkou)

 

 

 

Co všechno nás čeká v roce 2016 ve finanční oblasti? Co zdraží, co zlevní a jaké nové zákonné povinnosti začnou platit? To zjistíte v našem SPECIÁLU:

Speciál: Peníze v roce 2016 Foto:

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

reklama

reklama