Strach aneb Major Kalaš zasahuje

Tým Hrušínský–Brzobohatý aka major Kalaš a nadporučík Varga se divákům úplně poprvé představil právě v detektivce Strach a už od prvního případu pojali páni herci své role výtečně - minimalistickým způsobem vyšetřování a s nepopiratelným charismatem.
Záběry z filmu Strach s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli
Záběry z filmu Strach s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli
archiv: Filmové studio Barrandov

reklama

První setkání s majorem Kalašem (Rudolfem Hrušínským) nás zavede do malého městečka na německo-českých hranicích. Ještě než se tam ale dostaneme, sledujeme mladého muže, jak si spěšně balí a odjíždí dálkovým autobusem pryč z Prahy.

Československou detektivku Strach vysíláme v sobotu 4. dubna ve 21:45 na Primě.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Strach - upoutávka

Pozdě večer vystoupí v Kromperku a stopuje auta směřující k pohraničnímu pásmu. Netuší však, že ho sleduje modrá Octavia, jejíž řidič ho o pár minut později v plné rychlosti srazí. Druhý den je mrtvý muž bez dokladů nalezen v příkopu u silnice a do Kromperku přijíždí major Kalaš (Rudolf Hrušínský) s nadporučíkem Vargou (Radoslav Brzobohatý). Málokdo tuší, že vyšetřování případu je zavede až do kolaborantských kruhů a do špionážní centrály v západním Německu.

Záběry z filmu Strach s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Strach s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli

 Možná jste o filmu Strach netušili, že...

  • Major Kalaš je taková slečna Marplová české detektivky. Postava policisty se vyskytuje celkem v pěti filmech. Prvním z nich je právě Strach (1963) následovaný detektivkou Vrah skrývá tvář (1966) a Po stopách krve (1969). Všechny tyto snímky napsal i režíroval Petr Schulhoff, známý český režisér a scenárista, který se však nezaměřoval pouze na krimi žánr. Na svědomí má třeba komedie Zítra to roztočíme, drahoušku, Já to tedy beru, šéfe či Já už budu hodný dědečku.
  • Strach byl vůbec prvním celovečerním snímkem Schulhoffovy bohaté filmové kariéry.
  • V dalším pokračování série o majoru Kalašovi byl Rudolf Hrušínský nahrazen Jiřím Sovákem, jelikož Hrušínský měl od roku 1969 zakázáno točit filmy. V kriminálce Na kolejích čeká vrah (1970) si tedy majora nezahrál a z pozice režiséra a scenáristy vypadl i Petr Schulhoff, který byl nahrazen Josefem Machem (režie) a Jiřím Markem (scénář).
  • Osvědčená dvojka Hrušínský–Schulhoff se opět setkala v posledním volném pokračování o majoru Kalašovi nazvaném Diagnóza smrti (1979).
  • Scénáře ke všem Kalašovým detektivkám vznikaly na motivy krimi románů Eduarda Fikera. Strach například vychází z jeho knihy Kilometr devatenáct.
  • Nenatáčelo se nikde v pohraničí, ale v Novém Kníně v okrese Příbram.
Rudolf Hrušínský a Radoslav Brzobohatý v kriminálce Strach.

Režiséra slavné kriminálky Strach postihl tragický osud

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!