Tarify jinak. Za elektřinu si paradoxně připlatí ti, co mají malou spotřebu

Současný tarifní systém v elektroenergetice je prý už neaktuální a tak se má zmodernizovat. Co mají přinést změny? Spravedlivě rozložit náklady na provoz elektrizační sítě mezi jednotlivé účastníky trhu. Paušální platba by se měla odvíjet od velikosti jističe a ne od spotřeby. Změní se systém účtování, zákazníkům budou automaticky podle převodní tabulky tarifů převedeny jejich stávající tarify na odpovídající tarif dle nového systému. Nejedná se o celkové zvýšení regulovaných plateb, ale o jejich rozdílné rozložení. Někteří zákazníci tedy můžou zaplatit po změnách více a jiní zase méně.
Porovnejte trh online během minuty: >>> Srovnání cen dodavatelů elektřiny <<<
Obecně lze říci, že méně zaplatí zákazníci, kterým je v distribuční soustavě rezervován určitý příkon a jejich spotřeba elektřiny je přiměřená rezervovanému příkonu a přiznané distribuční sazbě. Toto platí hlavně pro velkoodběratele, u nichž se individuálně projeví přechod na objektivnější účtování dle příkonu. Více ale zaplatí zákazníci, kterým je rezervován příkon nebo mají poměrně velký hlavní jistič před elektroměrem a jejich spotřeba elektřiny je velmi nízká. A dále zákazníci, kteří užívají některý z topných tarifů a elektřinou již netopí. A to se týká celé řady domácností, i třeba chalupářů.
Energetický regulační úřad naopak mluví o spravedlnosti a věří, že třeba právě chybně nastavený příkon lidé konečně vyřeší. To, že lidé šetří, jim prý totiž někdy může být úplně k ničemu. „Cílem ERÚ je motivovat zákazníky k optimalizaci jejich požadavků na síťová připojení. Ta jsou mnohdy zbytečně naddimenzovaná a zákazníci si tak rezervují příkon sítě, který plně nevyužívají. Například šetrnější elektrospotřebiče snižují spotřebu domácnosti, rezervovaný příkon sítě odběrného místa však v rámci tarifu zůstává ve stejné výši. Správným nastavením velikosti svého požadavku na elektrizační síť mohou zákazníci ušetřit, celkově se také sníží i nároky na celou infrastrukturu. Provozovatelé soustav pak mohou přesunout část svých investičních plánů do oblastí chytrých technologií, místo pouhého rozšiřování a posilovaní elektrizační soustavy,“ řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Pokud si ale lidé budou chtít například nechat vyměnit jistič, bude je to stát několik tisíc.
Jak se právě vás a vašich účtů za elektřinu dotkne nový tarifní systém? To byste měli zjistit v kalkulátoru, který připravil ERÚ na svém webu. V kalkulačce si můžete vypočítat, jak bude vypadat účet podle nových podmínek od roku 2017, v porovnání s tím, co platíte teď. A umožní vám modelovat si změnu plateb za distribuci elektřiny při změně distribučního tarifu nebo velikosti hlavního jističe. Na základě výsledku si pak můžete i upravit podmínky odběru elektřiny. Kalkulačka je dostupná zde.
NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o úsporné domácnosti
- praktické rady a tipy na úspory
- informace o možnostech získání příspěvků od státu
- videa, manuály, ...
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.