Tenká červená linie aneb Peklo uprostřed korálového moře

George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson zažijí válečný i morální chaos v Tichomoří během druhé světové války. Snímek, jež má na kontě sedm nominací na Oscara a množství filmových cen, si nenechte ujít v neděli ve 22.45 na Primě.
Tenká červená linie
Tenká červená linie
20th Century Fox

reklama

Po Spielbergově filme Zachraňte vojína Ryana natočil scénárista a režisér Terence Malick další velký americký snímek o druhé světové válce - válečný film Tenká červená linie.

Rozsáhlá vojenská epopej natočená podle stejnojmenného románu přímého účastníka bitev Jamese Jonese zachycuje boje o vcelku neznámý ostrov v Tichomoří jménem Guadalcanal, na němž se Japonci rozhodli postavit strategické letiště. Americké jednotky operující v oblasti Tichomoří dostaly jasný rozkaz: přesvědčit je, aby si své ranveje postavili někde jinde.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tenká červená linie - upoutávka

Vylodění 7. srpna 1942 proběhlo hladce, ale masivní japonské letecké nálety donutily Spojence k ústupu, a tak se jednotka ambiciózního podplukovníka Turnera ocitla na ostrově dočasně sama, odříznuta od svého leteckého sboru i námořních sil.

V kontrastu s krásami přírody rajského ostrova sledujeme osudy několika vojáků, které jejich nadřízený žene na jistou smrt. Ve flashbaccích poznáváme jejich soukromý život, jejich pocity, úvahy, naděje i obavy ze smrti. Krvavá odysea napříč panenským ostrovem se začíná a nikdo z mužů netuší, jak přesně skončí. Vědí jen, že spousta z nich zemře a ti, co přežijí, se stanou veterány s hlubokými jizvami na těle i na duši.

O úspěch snímku se zasloužil nejen věhlasný režisér Terence Malick, jež snímkem oslavil dlouho očekávaný návrat do režisérského křesla (jeho tvůrčí pauza trvala dlouhých dvacet let), ale i hvězdné herecké obsazení v čele se Seanem Pennem, Georgem Clooneym, Nickem Noltem či Woodym Harrelsonem.

Možná jste o filmu Tenká červená linie netušili, že…

  • James Jones, autor románové předlohy, složil jako voják Spojených států a zúčastnil se bojů o Pearl Harbor a dalších bitev v Tichomoří až do roku 1944, kdy se nervově zhroutil. Po studiích na Havaji a v New Yorku začal psát a podle jednoho z jeho bestsellerů natočil v roce 1953 Fred Zinnemann válečnou klasiku Odtud až na věčnost. Ve snímku hráli tehdejší herecké hvězdy první kategorie v čele s Burtem Lancastrem a Frankem Sinatrou a film byl oceněn hned osmi Oscary, včetně toho za adaptovaný scénář.
  • Druhým Jonesovým válečným románem, jež byl přenesen na filmové plátno, se stala právě Tenká červená linie evokující podobnou atmosféru jako jeho prvotina a trilogii uzavírá román Písknutí, který sleduje návrat poznamenaných veteránů z Tichomoří domů do Spojených Států.  

Válečné drama Tenká červená linie nepropásněte v neděli ve 22.45 na Primě

(Válečné drama, akční -  USA, 1998)

Režie: Terrence Malick

Scénář: Terrence Malick

Kamera: John Toll

Hudba: Hans Zimmer

reklama

reklama