Úraz, ztracené kufry nebo nehoda v zahraničí? NÁVOD, jak nesnáze řešit

Zásadní je mít uzavřené pojištění. A to jak cestovní, tak povinné ručení v případě dovolené vlastním autem. Řešení většiny situací pak může být snazší a nemělo by v takové míře zasáhnout rodinný rozpočet. Co dělat, pokud se zraníte vy nebo vaši blízcí nebo když rozbijete v hotelu skříň? Nebo pokud se stanete účastníkem dopravní nehody? Tady jsou doporučené postupy...
Základním pravidlem je kontaktovat asistenční službu v případě pojistné události co možná nejdříve. Asistenční služba vám v rodném jazyce doporučí, kam se obrátit nebo rovnou zavolá vhodnou pomoc, případně poskytne finanční záruky zdravotnickému zařízení nebo přetlumočí konverzaci s lékaři, místními orgány a podobně.
APLIKACE – CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ: Plánujete dovolenou nebo jinou zahraniční cestu? Sjednejte si cestovní pojištění online na Prima Rádci, během pár minut. Je platné ihned...
Asistenční pracovníci disponují znalostí místních poměrů, jde proto o nejefektivnější způsob, jak řešit nastalé komplikace a zároveň předejít případným problémům s následným plněním pojišťovny. Uložte si proto kontakt na asistenční službu do vašeho telefonu. Číslo najdete v průvodní knížce k pojištění. Obraťte se na asistenční službu vaší pojišťovny v jakékoli tísňové situaci, většinou je k dispozici odkudkoli ze světa 24 hodin denně.
Tady mohou nastat dvě situace. Buď způsobíte škodu svým vozem vy, nebo ji naopak někdo způsobí vám. Co tedy dělat v obou případech?
Doporučujeme: Aplikace POVINNÉ RUČENÍ online
1. Poškozenému, ať už je to řidič auta, do kterého jste "drcli" na parkovišti, nebo majitel domu, u jehož zahrady jste najeli na plot, oznamte:
2. S ostatními účastníky dopravní nehody vyplňte evropský záznam dopravní nehody (pokud je k dispozici). Pokud máte tento dokument k dispozici v češtině a ostatní účastníci nehody v jiných jazycích, vyplňte ho jak v češtině, tak i v jiném dostupném jazyku. Jde o obsahově shodné formuláře. Před oddělením originálu od kopie je důležité formulář nejen podepsat, ale také zaškrtnout vyplněné body k nehodě a uvést počet vyplněných bodů.
3. Opatřete plánek místa nehody a pokud možno i fotodokumentaci místa nehody.
4. Vždy k dopravní nehodě zavolejte policii. V řadě zemí jsou však policií vyšetřovány jen vážné dopravní nehody (škody na zdraví, usmrcení, velké materiální škody). Protokol podepište pouze tehdy, rozumíte-li mu a souhlasíte-li s jeho zněním. Jinak do něho v češtině uveďte své vlastní vyjádření o nehodě.
5. Zapište si jména a adresy řidičů ostatních havarovaných vozidel, údaje o těchto vozidlech (registrační značku, výrobní značku a typ a barvu vozidla) a svědcích dopravní nehody.
6. Co nejdříve kontaktujte svou pojišťovnu, u které máte sjednané povinné ručení, a dodejte potřebné doklady.
7. Pokud potřebujete poradit, jak postupovat, a nemůžete kontaktovat svého pojistitele, obraťte se na národní kancelář země, kde došlo k dopravní nehodě. Její adresu, telefonní a faxové číslo najdete na webu Rady kanceláří.
1. Zjistěte si od škůdce (ideálně z dokladů):
2. S ostatními účastníky dopravní nehody vyplňte evropský záznam dopravní nehody (pokud je k dispozici).
3. Opatřete plánek místa nehody a pokud možno i fotodokumentaci místa nehody.
4. Vždy k dopravní nehodě zavolejte policii. Protokol podepište jen, pokud mu rozumíte a souhlasíte s ním.
5. Zapište si jména a adresy řidičů ostatních poškozených aut, údaje o těchto vozidlech (registrační značku, výrobní značku a typ a barvu vozidla) a svědcích dopravní nehody.
6. Sdělte případným zájemcům z řad účastníků dopravní nehody své jméno a adresu.
7. S uplatněním svého nároku na pojistné plnění a dokumentací prokazující odpovědnost za škodu řidiče nebo provozovatele cizozemského vozidla se můžete obrátit buď:
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...
Zdroj postupu v případě dopravní nehody: www.ckp.cz