USA obvinily Huawei z bankovních podvodů a krádeže technologií. Společnost všechno odmítá

Čínský telekomunikační gigant Huawei odmítá veškerá neoprávněná jednání, z nichž byl v pondělí obviněn americkými žalobci. Nesouhlasí ani s trestním řízením proti své finanční ředitelce Meng Wanzhou, zadržené minulý měsíc v Kanadě, uvedl server BBC. Obvinění vznesená proti Huawei v USA zahrnují bankovní podvody, bránění výkonu spravedlnosti a krádeže technologií. Záležitost může eskalovat napětí mezi Čínou a USA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
web Huawei

reklama

Technologická firma ve svém vyjádření uvedla, že "byla zklamána, když se dozvěděla o obviněních vznesených proti ní“ a dodala, že se "nedopustila žádného z údajných porušení“ a "není si vědoma žádného neoprávněného jednání paní Mengové.“

Jaká jsou obvinění Huawei vznesená ze strany USA?

Podle žaloby oznámené v pondělí Huawei údajně uvedla v omyl USA a světovou banku ohledně svého vztahu se dvěma dceřinými společnostmi, Huawei Device USA a Skycom Tech, z důvodu podnikání s Iránem, proti němuž již dříve Američané uvedli sankce.

V dalším případě Huawei údajně ukradla technologie společnosti T-Mobile užívané k testování odolnosti smartphonů. Dále jsou zmíněna také bránění výkonu spravedlnosti a spáchání podvodů.

Hlavním soupeřem Spojených států se stává Čína

Čína tvrdí, že ve hře není jen Huawei. Jde o daleko víc!

Čínská společnost nicméně reagovala, že spor s T-Mobile již urovnala v rámci civilního řízení v roce 2014.

Skutečné obavy ze špionáže, nebo obchodní válka?

Ředitel FBI Christopher Wray uvedl, že společnosti jako Huawei „představují dvojí hrozbu, a to jak pro naši ekonomiku, tak národní bezpečnost.“

Huawei je jedním z největších poskytovatelů telekomunikačních zařízení a služeb po celém světě. Nedávno dokonce přeskočil americkou společnost Apple a je aktuálně po Samsungu druhým největším výrobcem chytrých mobilních telefonů na světě.

USA a řada západních zemí se obává, že čínská vláda může mít přístup k technologiím Huawei a využít je ke špionážním aktivitám. Huawei taková nařčení vytrvale odmítá. Je otázkou, nakolik se jedná o reálné obavy a nakolik o obchodní válku nebo připravování cestiček pro preferované technologické společnosti v souvislosti se zaváděním nových technologií, jako jsou 5G a podobně.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!