Útočníci v Mexiku vystříleli odvykací kliniku. Na vině jsou nejspíše drogové gangy

Nejméně 14 lidských životů si vyžádala střelba na severu Mexika. Zatím neznámí útočníci tam pronikli do centra, které pomáhá závislým na drogách, a spustili střelbu z automatických zbraní. Ve středoamerické zemi se nejedná o první podobný případ.
Útočníci v Mexiku pozabíjeli 14 lidí
Útočníci v Mexiku pozabíjeli 14 lidí
Youtube/Canal 44 Noticias

Incident se odehrál v noci na středu ve městě Chihuahua, které leží ve stejnojmenném státě. Přeživší svědci vypověděli, že útočníci byli oblečeni jako vojáci a k dispozici měli útočné pušky, ze kterých okamžitě spustili palbu. Masakr v centru patřící neziskové organizaci Familias Unidas nepřežilo 14 lidí, dalších osm utrpělo různá zranění.

Policisté po pachatelích pátrají. Ve městě a v jeho okolí zřídili kontrolní stanoviště. Motiv zatím zůstává nejasný. Podle všeho ale má střelbu na svědomí nějaký z drogových gangů. Ty už na podobné instituce v minulosti útočily. Například v roce 2012 bylo zastřeleno 11 lidí během útoku na odvykací centrum ve státě Coahuila. O rok dříve si podobný útok v nechvalně proslulém městě Tijuana vyžádal 13 obětí, informuje stanice BBC.

Vyšetřovatelé mají za to, že se gangy k podobným útokům uchylují v případech, kdy se domnívají, že se tam skrývají rivalové z nepřátelské skupiny. Gangy také kliniky často využívají jako nábor do svých zločineckých organizací. Kdo odmítne, vystavuje se velkému riziku zastřelení.

Stát Chihuahua, kde se nejnovější útok odehrál, se v posledních měsících potýká s výrazným nárůstem vražd. Ty podle policie souvisí převážně s drogovou válkou. Severomexický stát totiž sousedí s USA a o kontrolu nad lukrativním byznysem tu soupeří dva mocné kartely – Juárez a Sinaloa, kterému dlouhá léta šéfoval Joaquín Guzmán přezdívaný El Chapo, neboli Prcek. Ten v roce 2015 celosvětově proslul svým útěkem z vězení pomocí tunelu vedoucího přímo do jeho cely. Po půl roce byl ale opět zadržen a nyní čeká na soud v USA. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama