Uzemněné boeingy si v ČR vybírají daň: Smartwings musí „záplatovat“ své ztráty, statisícům Čechů se komplikuje dovolená

Výrobce letadel Boeing včera oznámil, že dokončil aktualizaci softwaru, který je spojován se dvěma osudovými nehodami modelu Boeing 737 Max. To značí, že firma postupuje ve své snaze vrátit problémové boeingy zpět do provozu.
kabina Boeing 737 foto Boeing
kabina Boeing 737 foto Boeing

reklama

Uzemnění však podle nejnovějších informací listu Wall Street Journal zřejmě neskončí dříve než koncem srpna. Celá prázdninová sezóna tak bude odstavením poznamenána. V České republice uzemnění komplikuje, a zejména ještě zkomplikuje, dovolenou až 350 tisícům Čechů.

Problémy kvůli odstávce tíží v Česku zejména aerolinku Smartwings, ale trpí také regionální letiště v Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech. Smartwings zaznamenává kvůli odstávce stále hlubší ztrátu, kterou musí „záplatovat“. Usiluje tak o navýšení svého kapitálu, aby byla finančně silnější a mohla ztrátě lépe čelit. Aerolinkám Smartwings musí v rámci „záplatování“ půjčovat stovky milionů také její spolumajitel.

Prohlubuje se také ztráta zejména regionálních českých letišť. Ve vážných hospodářských potížích spojených s propouštěním se v letošní sezóně může ocitnout například Letiště Leoše Janáčka Ostrava nebo pardubické letiště.

Lety regionálních letišť ruší zejména právě společnost Smartwings, která kvůli nucenému uzemnění zmíněných typů boeingů plánuje letos zrušit osm procent letů. Z Pardubic letos nebude operovat lety do dovolenkových destinací v Řecku, Turecku či Bulharsku. Smartwings má ve flotile sedm letadel Boeing 737 Max a dalších devět měla společnost obdržet do začátku letní sezóny. Nová letadla Boeing 737 Max tak měla v letní sezoně představovat zhruba jednu třetinu flotily.

Lety ale ruší také třeba aerolinky Ryanair, které ze své nabídky stahují lety z Pardubic do Londýna.

Zrušené lety znamenají pro pardubické letiště závažný výpadek tržeb. Už loni přitom letiště bylo ve ztrátě zhruba 20 milionů korun, letos však může být až dvojnásobná. Akcionáři letiště jsou město Pardubice a Pardubický kraj, tudíž ztráta nepříznivě poznamená zejména obecní, resp. krajský rozpočet. V konečném důsledku ji ale pocítí daňový poplatník. Ani jeho kapsa není bezedná, takže části zaměstnanců letiště hrozí propouštění, aby se ztráta zmírnila.

Ostravské letiště zase přijde až o třicet procent letních charterových letů. Kvůli uzemnění boeingů ruší své lety jak letecké společnosti, tak cestovní kanceláře.

Regionální letiště přitom i bez uzemnění poslední dobou bojují o přežití. Potýkají se s nedostatečným počtem odbavených pasažérů. Uzemnění je tak pro ně další ránou – a v nevhodnou dobu. 

Lukáš Kovanda

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!