V Německu objevili pětkrát větší tropická klíšťata, mohou přenášet nebezpečné choroby

Vědci letos v Dolním Sasku a Hesensku objevili již sedm exemplářů velkých tropických klíšťat Hyalomma marginatum. Informoval o tom podle serveru DW Institut pro mikrobiologii německých spolkových ozbrojených sil v Mnichově. Tyto často až pětkrát větší klíšťata oproti nám běžně známým druhům mohou přenášet řadu exotických nemocí.
Hyalomma marginatum
Hyalomma marginatum
Uni Hohenheim / Twitter

reklama

Doposud se přitom v Německu tento druh klíštěte vyskytl pouze dvakrát: poprvé v roce 2015 a podruhé v roce 2017.

Vědci se obávají, že vzhledem k nárůstu teplot se tento druh klíšťat stane běžnou součástí německé přírody. Jejich přítomnost souvisí s horkým, suchým německým létem – přičemž druh Hyalomma marginatum upřednostňuje nižší vlhkost než menší druh, který se v Německu běžně nachází.

Až dva centimetry dlouhá klíšťata

Klíšťata druhu Hyalomma mohou dorůstat až dvou centimetrů, několikanásobně více než klíšťata obecná (Ixodes ricinus), která se v Německu běžně vyskytují. Lze je tedy poznat podle neobvyklé velikosti a nezvykle pruhovaných nožiček.

Všechny exempláře byly v Německu objeveny na farmářských zvířatech, nejčastěji na koních. Jeden z exemplářů obsahoval nebezpečné bakterie horečky přenášené klíšťaty. Klíšťata druhu Hyalomma mohou rovněž přenášet Krymsko-konžskou horečku, která se doposud v Německu nevyskytla.

Letos objevená tropická klíšťata patří k druhům Hyalomma marginatum a Hyalomma rufipe. Do Německa se údajně dostala přes stěhovavé ptáky.

Výskyt v severní Africe, Asii a v jihovýchodní Evropě

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí je Hyalomma marginatum široce rozšířeným druhem po severní Africe a Asii.

Výskyt byl hlášen z Alžírska, Arménie, Ázerbájdžánu, Egypta, Etiopie, Gruzie, Iránu, Iráku, Izraele, Maroka, Súdánu, Sýrie, Tunisu a Turecka. V Evropě byl výskyt zaznamenán v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Chorvatsku, Francii, Řecku, Itálii, Kosovu, Makedonii, Moldávii, Černé hoře, Portugalsku, Rumunsku, Rusku, Srbsku, Španělsku, na Ukrajině nebo Kypru.

Několik výjimečných případů bylo zaznamenáno u (dovezených) zvířat, lidí nebo migrujících ptáků v Německu, Maďarsku, Finsku, Holandsku, Rusku nebo ve Velké Británii.

reklama

reklama