ONLINE: Střelba v ostravské nemocnici: Šest mrtvých. Útočník spáchal sebevraždu

Střelba v ostravské nemocnici má podle aktuálních informací šest obětí a tři zraněné. Útočník se zastřelil.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vyjádření ředitele ostravské nemocnice Jiřího Havrlanta

reklama

  • Ve Fakultní nemocnici Ostrava dnes ráno zaútočil 42letý muž nelegálně drženou zbraní. Střelba si vyžádala šest mrtvých a tři zraněné – dva těžce a jednoho lehce. Při útoku nebylo zraněno žádné dítě. Pět z obětí jsou muži, jedna je žena. Podle posledních informací je jeden z těžce zraněných v kritickém stavu. 
  • První policejní hlídka přijela na místo během pěti minut. Pachatel ihned po útoku uprchl v autě. Policie započala pátrání, využila k tomu i dva vrtulníky. Helikoptéra identifikovala muže na Opavsku, kde se následně zastřelil.
  • Podle ředitele společnosti, ve které útočník pracoval, si muž vzal do hlavy, že je nemocný a nikdo ho nechce léčit. Poslední měsíc si vzal v práci volno, před dvěma týdny odešel na nemocenskou.
  • Jedná se o druhý nejtragičtější případ aktivního střelce v České republice.


 

13:47 Před chvílí do ostravské nemocnice dorazil premiér Babiš. Ministr zdravotnictví se vrací z pracovní cesty zpátky do ČR.

 

13:35 Krevní centrum ostravské nemocnice žádá veřejnost, aby přišla zítra darovat krev.

13:25 Ministerstvo zdravotnictví zvažuje rozšíření dotačního programu na školení nemocničního personálu pro situace podobné té dnešní.

13:15 

13:05 Téměř celý areál Fakultní nemocnice Ostrava už je přístupný veřejnosti. Zavřená zůstává pouze poliklinika, kde došlo k útoku.

13:00  Podle zaměstnavatele útočníka byl pachatel považován za bezproblémového člověka s běžnými zájmy. Střelec byl údajně bezdětný, měl partnerku a měl rád sport.

Před měsícem ale prý přestal chodit do práce s tím, že je vážně nemocný a že má střevní problémy. Následně začal docházet k lékaři, před 14 dny svému šéfovi oznámil, že je na neschopence.

Ředitele společnosti, ve které útočník pracoval, události naprosto šokovaly. Nikdo ze spolupracovníků u něj údajně žádné násilné sklony nesledoval.

12:15 „Chci vyjádřit soustrast všem rodinám a pozůstalým. Je to pro ně samozřejmě velká tragédie a je mi to velice líto,“ řekl premiér Andrej Babiš předtím, než odletěl do Ostravy. Babiš kvůli incidentu zrušil pracovní cestu do Estonska.

12:05 Podle ČTK je jeden ze dvou těžce zraněných v kritickém stavu. 

11:30 Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že neplánuje zavádět žádná plošná opatření, jako jsou například kontroly v nemocnicích. „Problematika ochrany měkkých cílů je něco, co řeší celá Evropa. Je to velmi složité a velmi nákladné,“ sdělil novinářům.

11:25 Ze tří zraněných osob jsou dvě zraněny těžce a jedna lehce, jedná se pouze o dospělé osoby. Policie v současné době pracuje na jejich identifikaci.

Zbraň, kterou útočník použil, nedržel podle policie legálně. Jedná se o českou zbraň Para s ráží 9 mm. Pachatel údajně neměl žádného komplice.

Policie využila k pátrání důkazy z kamerových záznamů, vzlétly dva vrtulníky. Pachatel se zastřelil poté, co ho jeden z nich identifikoval. Policie nyní zahájí vyšetřování celého incidentu. Na místě byla hlídka podle ministra Hamáčka během tří minut.

11:05 Obětmi útoku byli pacienti nemocnice, potvrdila to tisková mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Podle dostupných informací nebyl zraněn nikdo z nemocničního personálu.

10:50 Útočníkem měl být 42letý stavební technik Ctirad V., totožnost naší redakci potvrdil ředitel společnosti, ve které pachatel pracoval.

„Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit. Docházel všude. Poslední měsíc nechodil do práce, měl volno, před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské,“ řekl ředitel Českému rozhlasu.

10:45 Premiér Babiš potvrdil naší redakci v SMS zprávě informaci o tom, že útočník, který zastřelil šest lidí a tři zranil, spáchal sebevraždu.

10:40 Informaci o devíti obětech potvrzuje i ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. Pro ČTK řekl, že pachatel začal střílet v čekárně bez varování mezi sedmou a půl osmou ráno. Podle ředitele byli všichni návštěvníci polikliniky evakuování a jsou v péči preventistů. 

10:35 Podle informací deníku Právo pachatel zastřelil přímo na místě, v čekárně traumatologie, pět lidí. Šestý člověk, který utrpěl průstřel hrudníku, následně zemřel na operačním sále.

Další osoba měla utrpět průstřel hlavy a je údajně na jednotce intenzivní péče. Kromě toho deník také informuje o dalších dvou postřelených, kteří jsou po operaci a mimo ohrožení života. Podle těchto informací tak měl útočník střílet celkem na devět osob.

10:30 Podle nepotvrzených informací měl střelec mířit na hlavu a hrudník, střílel z bezprostřední blízkosti. 

10:29 Podle ředitele nemocnice byli obětmi čtyři muži a dvě ženy.

10:28 Oblastní nemocnice v Příbrami přijala v souvislosti s útokem v ostravské nemocnici první opatření. Ostraha objektu má zvýšenou frekvenci pochůzek se zaměřením na čekárny a frekventovaná místa. Stejně tak má zvýšený dohled nad těmito prostory pracovník velína prostřednictvím bezpečnostních kamer.

10:27 Ostravská univerzita informuje studenty o incidentu. Všem, kteří měli mít v areálu výuku, o povinnost odpadá. Vyzývá také, aby se lidé nepohybovali v blízkosti místa události.

10:25 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se kvůli incidentu vrací z pracovní cesty a svolává krizový štáb.

10:15 Policie zveřejnila novou fotografii pachatele.

10:07 Pachatel se má pohybovat ve stříbrno-šedém vozidle Renault Laguna s poznávací značkou 9T5 7401. Je nebezpečný a pravděpodobně ozbrojený. Policie vyzývá lidi, aby se ho nesnažili zadržet, ale případně volali 158.

10:02 Podle posledních oficiálních informací si útok vyžádal šest mrtvých a dva zraněné. Policie už v současné době ví, kdo je pachatel, a pracuje na jeho zadržení.

9:55 Premiér Andrej Babiš nám v telefonátu sdělil, že sám kolem poledne dorazí na místo, teď je ve spojení s velitelem zásahu i ředitelem nemocnice. Ve vrtulníku míří na místo ministr vnitra Jan Hamáček a policejní prezident.

„Chci vyjádřit hlubokou soustrast všem pozůstalým. Je to velká tragédie, šok, nejsme zvyklí na podobné útoky. Nasadili jsme všechny kapacity policie v místě. Víme kdo je pachatel, jeho fotografie byla zveřejněná. Nechápu ale jeho motivaci, nic údajně nekřičel. Obětem ale mířil na hlavu s úmyslem je zabít. Děláme maximum aby byl dostižen, nejde o teroristický útok, jaké ale byly pohnutky, nevíme,“ řekl premiér.

9:52 Na původně zveřejněné fotografii se nachází důležitý svědek události, nikoli pachatel, jak bylo původně informováno. Policie momentálně pátrá po jiné osobě.

9:47 Prostřednictvím svého tiskového mluvčího vyjádřil soustrast také prezident Miloš Zeman. Zároveň poděkoval příslušníkům bezpečnostních složek a lékařům.

9:45 Upřímnou soustrast vyjádřil předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

9:44 K tragédii se vyjádřil kardinál Duka.

9:35 Po střelbě zůstali čtyři mrtví. Policie uzavřela celý areál. Vedení nemocnice žádá lidi, aby se nepohybovali v její blízkosti. Online redakci Televize Prima to potvrdila tisková mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

9:25 Oznámení o střelbě dostala Policie v 7:19, první hlídka přijela na místo během pěti minut. Policie se v současné chvíli snaží identifikovat pachatele a zajistit bezpečnost v okolí nemocnice.

9:20 Policie na svém twitterové účtu zveřejnila podobu pachatele.

9:15 Policie uvádí, že v současnosti posiluje dohled nad vybranými měkkými cíli po celé České republice. Veřejnost žádá o trpělivost a ohleduplnost.

9:00 Zasahují zde všechny dostupné policejní jednotky z okolí.

8:50 Údajně se mělo střílet ve třetím patře traumatologického oddělení. Podle dostupných informací se zatím mluví o čtyřech mrtvých a deseti zraněných. Svědkové uvádí, že střelcem by měl být muž.

8:45 Do Ostravy byl vyslán Útvar rychlého nasazení. Na místo míří také policejní vrtulník.

reklama

reklama