Ve slovenském Prešově došlo k výbuchu plynu v jednom z paneláků: Minimálně 5 mrtvých, více než 40 zraněných

Na Slovensku došlo ve městě Prešov v Mukačevské ulici krátce po poledni k výbuchu plynu. Jednalo se o vyšší podlaží ve dvanáctipatrovém domě. Podle aktuálních informací, které poskytla mluvčí záchranářů, Alena Krčová, si výbuch vyžádal pět obětí a více než 40 zraněných, mezi kterými je i dítě. Všichni, kteří mohli být vizuálně identifikováni, již byli evakuováni.
Výbuch plynu na Slovensku
Facebook / @prezidiumhazz

V Prešově došlo v jednom ze sídlištních paneláků v Mukačevské ulici k výbuchu plynu. Podle hasičského a záchranného sboru měl plyn vybuchnout v jednom z bytů ve dvanáctipodlažní bytovce před 12:15. Podle hasičů je zhroucená konstrukce schodiště a hrozí celkový kolaps budovy. Na místě a v okolí výbuchu pomáhá více než 60 profesionálních a 25 dobrovolných hasičů. 

Zasahující hasiči už za pomoci výškové techniky evakuovali všechny osoby, které mohli vizuálně identifikovat. Budova je od 6. poschodí v plamenech. Poslední tři poschodí jsou zcela vyhořelá a došlo i k úplnému otevření střechy. Na místě je 5 obětí a více než 40 zraněných. 

Ozbrojené síly vyčlenily šest vrtulníků UH-60 Black Hawk a jeden letecké, záchranné a pátrací služby. K dispozici je ubytování pro 55 osob na ubytovně v Prešově a 80 lůžek v telocvičně. Na místě již také pomáhají vojáci.

Na místě by měly být oběti, avšak zasahující hasiči danou informaci prozatím nepotvrdili. Na místo dorazili hasiči z Prešova, Sabinova, Košic, Levoče a Bardějova, rovněž evakuační autobus HaZZ. K výbuchu jede i předseda slovenské vlády Peter Pellegrini a ministryně vnitra Denisa Saková společně s ministryní zdravotnictví Andreou Kalavskou.

Někteří obyvatelé vyběhli ven, mnozí ale zůstali uvězněni ve vrchních poschodích, jelikož schodiště je neprůchodné. Jeden člověk, který uvízl v hořící bytovce, vylezl na balkón, ze kterého spadl. Pád zachytili na video svědci.

Záchranáři se momentálně snaží evakuovat všechny za pomoci žebříků. Na místě jsou i vojáci, kteří evakuují lidi z okolních domů. Primátorka města vyhlásila v Přešově krizový stav. Policie varuje veřejnost, aby se nepřibližovala k paneláku, jelikož mohou nastat další výbuchy.

reklama