Vědci objevili pod povrchem Marsu jezero. Objev může přispět k pochopení evoluce na této planetě

Italští vědci z tamní vesmírné agentury Italian Space Agency publikovali v časopise Science studii, podle níž radary sondy Mars Express detekovaly přibližně 20 km dlouhé jezero pod jižní ledovou polární částí Marsu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Důkazy o podzemním jezeře získal radar známý jako MARSIS, který je na kosmické lodi Mars Express patřící Evropské kosmické agentuře, píše server CNN, který o studii informoval.

Průzkum oblasti Planum Australe, která se nachází na jižním ledovém pólu Marsu, probíhal od května 2012 do prosince 2015. V jedné části pod zamrzlým povrchem pak radar objevil asi 20 km dlouhé jezero, velmi podobné těm pod ledovci Grónska nebo Antarktidy na Zemi. Radar podle vědců odrážel jasný odlesk signalizující, že se jedná o vodu.

Pomůže objev pochopit evoluci na Marsu?

Vzhledem k umístění jezera pod polární ledovou pokrývkou se očekává, že je voda v jezeře bude pod bodem mrazu. Díky solím, jako jsou sodík, hořčík nebo vápník, které byly na Marsu nalezeny dříve, může voda vytvořit solanku a snížit tak bod mrazu tak, aby jezero pod povrchem ledu mohlo být kapalné.

Další studium zamrzlých částí Marsu pak může pomoci odhalit historii klimatu na Marsu. „Tento vzrušující objev je jedním z velkých okamžiků planetární vědy a přispěje k pochopení evoluce na Marsu, historie vody na naší sousední planetě a jejího případného osídlení,“ uvedl Dmitri Titov, vědec z Mars Express.

Externí odborníci nicméně zatím nebyli schopni tyto nálezy potvrdit prostřednictvím jiných radarových detekcí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!