České věznice praskají „na 104 procenta“. Trestanci by zaplnili město o velikosti Berouna

Pankrácká věznice letos slaví 130 let od svého vzniku. Zajišťuje výkon vazby a trestu mužů i žen ve věznici typu s dohledem, dozorem a ostrahou. Kapacita vazební věznice je 1 202 míst při 4 m² na vězněnou osobu. Obecně - česká vězení praskají ve švech. Nápravná zařízení aktuálně obývá přibližně 18 500 odsouzených, i s obviněnými je počet asi 21 000. Jaký režim za mřížemi čeká neznámé i mediálně známé vězně, proč jsou nádržky od toalet zvenčí cel, co tam vězni ukrývají? Přímo v chodbách věznice jsme se ptali našich průvodkyň.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak vypadá režim vězňů a jaké jsou jejich možnosti?

reklama

Jak a kdo rozhoduje o tom, že obviněný nebo už odsouzený skončí právě v Praze na Pankráci nebo na Ruzyni? Často tu končí mediálně známí lidé...

Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby ČR: O umisťování do výkonu trestu rozhoduje Generální ředitelství. Musíme se v první řadě řídit tím, jak rozhodne soud, do jakého typu zařízení má být odsouzený zařazený. Důležitým faktorem je pak trvalé bydliště a jeho rodinné zázemí. Preferujeme, aby byl co nejblíže své rodině. Ta pomáhá překonat dobu ve výkonu trestu i následný návrat do společnosti. Je tu řada dalších faktorů, jako zaměstnávání podle profese,  tyhle jsou ale nejdůležitější. Odsouzený dostane od soudu rozhodnutí o nástupu trestu a ten musí dodržet. V Česku máme 13 nástupních věznic. Lze nastoupit kdekoliv, projít nástupním procesem a následně být umístěn do věznice, ve které bude provedený samotný výkon trestu.

Co čeká odsouzeného při příchodu k bráně Pankráce?

Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby ČR: Příslušníci tady zkontrolují papíry od soudu, odevzdá všechny osobní věci, doklady, které jsou uloženy. Dostane identifikační doklad a následuje zdravotní prohlídka a vyhodnocení toho, jaké mu budou přiřazeny programy zacházení.

Jaký tady ve výkonu probíhá denní režim? 

Lucie Kováčová, vedoucí výkonu trestu věznice Pankrác: Budíček je ve 4:45 každý všední den. O víkendu a ve svátek o hodinu později. Mají prostor pro svoji hygienu, úklid a následuje snídaně. Ti, co pracují, odcházejí a vrací se na oddíly až kolem třetí odpoledne. Následují aktivity v programu zacházení, mají přispět k resocializačnímu procesu ve vězení, kterého chceme dosáhnout. Zaměřené jsou například na léčbu závislostí, růst osobnosti odsouzeného, právní minima, jazyky a samozřejmě i sport. Končí kolem půl osmé, večeře, vycházky. Před 21. hodinou je večerka. Po ní můžou podle skupin zařazení koukat na televizi, ti s nejlepším hodnocením až do půl dvanácté. Ti, kteří nepracují, mají i dopoledne volnočasové aktivity. Zájem o práci mezi vězni je veliký, pracují v areálu, například v prádelně, kuchyni nebo tiskárně. Externě spolupracujeme s asi 28 firmami, naši vězni například pracují u Pražských služeb jako popeláři. Stále jednáme o dalších možnostech.

Vidím tady na vazbě cely označené jako kuřácké a nekuřácké...

Lucie Kováčová, vedoucí výkonu trestu věznice Pankrác: Většina oddílů  a ložnic je nekuřáckých. Nemělo by se stát, že kuřák bude na cele s nekuřákem. Máme s tím ale problém z kapacitních důvodů. Týdně na Pankráci celkem i s vazbou přibyde asi 15 lidí.

Přehled věznic a detenčních ústavů v ČR
Autor: Vězeňská služba České republiky Přehled věznic a detenčních ústavů v ČR

Často za zdmi této věznice končí známí lidé nebo i ti, jejichž kauzy byly medializovány. Jak jsou chráněni před šikanou nebo vydíráním ze stran ostatních vězňů?

Lucie Kováčová, vedoucí výkonu trestu věznice Pankrác: S každým je zacházeno podle potřeb, musí u nich dojít k adaptaci na  prostředí a režim, většinou se jedná o poprvé odsouzené. Šikanu dokážeme rozpoznat, máme nastavené mechanismy. Jedná se nejen o známé osobnosti, ale i o majetné odsouzené. Jsme s nimi velmi často v kontaktu a jsme schopni situaci okamžitě řešit, kdyby nastala.

Je stále problémem českých věznic přeplněnost?

Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby ČR: Ano. Jsme zhruba na 104 %. Máme zhruba 18 500 odsouzených a i s obviněnými je jich necelých 21 000. V České republice 35 věznic, z toho je 10 vazebních. Vězeňská služba má v součastnosti v hledáčku několik lokalit. Vše je ale ve stádiu jednání, je předčasné mluvit o tom, kde bude nová věznice stát.

Závěrem otázka na odlehčení - vidím, že změn doznala nejen zčásti zrekonstruovaná vazební věznice Pankrác, ale i vaše slušivé uniformy. Připomínáte mi letušku...

Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby ČR:  I pro naše kolegy v praxi a v terénu znamená oblečení funkčnost a pohodlí, proto se vyvíjí. Máte pravdu, občas si kolegové dělají legraci a chtějí po mě kávu /pousměje se/.

 

Děkuji za rozhovor.

  

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!