Viděli jste ve Zprávách TV Prima: Platby na zahraniční účet vás mohou přijít draho. Na co si dát pozor?

Buďte ve střehu a zjistěte si včas, na kolik vás přijde platba na účet do zahraničí. Peníze to nemusejí být malé.
Peníze - eura
Peníze - eura
thinkstock.com

reklama

17. 3. 2014

Nemusíte zrovna vlastnit společnost, která dováží zboží z ciziny nebo jinak podnikat s nutností platit zahraničním partnerům. Stačí, že si objednáte oblečení nebo elektroniku u zahraniční firmy nebo se chystáte jet na dovolenou do jiné země na vlastní pěst. Přitom se vám může stát, že musíte zaplatit peníze předem na účet firmy, u které nakupujete nebo hodláte využívat služby. Takový nákup by se vám ale mohl pěkně prodražit. Až na světlé výjimky si totiž banky v tuzemsku účtují nemalé poplatky za převod peněz na účet v cizí měně. Může se jednat až o stovky korun.

Proč si banky účtují vysoké poplatky?

"Poplatek odráží především náklady na platby do zahraničí – například clearing zahraničních plateb, případně poplatky korespondenčním bankám." Tak drahé služby komentuje mluvčí Komerční banky Monika Klucová. A mluvčí mBank, Ivana Vejvodová, dodává: "V podstatě jsou v praxi ve hře čtyři banky. Je to banka plátce, jeho korespondenční banka, banka příjemce a jeho korespondenční banka." 

Platba v eurech nebo dolarech?

Při placení na zahraniční účet je pro vás výhodnější platit v eurech, zvlášť pokud máte jen účet v korunách. Tyto platby, respektive poplatky za ně, vycházejí levněji v porovnání ostatními měnami. Pro platbu v eurech se již několik let standardně používají takzvané SEPA (Single Euro Payments Area) platby. Jejich prostřednictvím můžete posílat peníze do států Evropské unie, Irska, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska, Monaka a San Marina. 

Co je důležité. Číslo účtu příjemce musí být vždy uvedeno v mezinárodním formátu IBAN. Pokud vám ho váš dodavatel nesdělil, vyžádejte si ho. Ze standardního čísla účtu si ho můžete ale i vygenerovat, například na stránkách České národní banky, kde se dozvíte i další užitečné informace. Součástí IBAN je například kód země a banky. Pro identifikaci zahraniční banky je nejlepší uvádět takzvaný BIC kód.

Pokud musíte platit na účet mimo výše uvedené země, například do USA, počítejte s poplatky vyššími. I v tomto případě musíte přesně uvést údaje o čísle účtu, příjemci a bance.

Podrobné informace byste měli vždy najít na internetových stránkách své banky.

 

Podívejte se na reportáž Daniely Klívarové. Dozvíte se i to, jaké má s platbami na zahraniční účty zkušenosti Ondřej z Hradce Králové.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Reportáž - Vysoké poplatky za platby na účet do zahraničí

 

tabulka-poplatky Foto: Novinky.cz

Lze snížit poplatek za zahraniční platbu?

Je také rozdíl, jestli příkaz posíláte přes internetové bankovnictví nebo ho podáváte na pobočce. Stejně jako jiné bankovní služby je zadávání požadavku osobně u přepážky banky dražší. Snažte se tedy zahraniční platby provádět přes interntet, zůstanou vám v kapse desítky, až stovky korun, které byste jinak nechali úředníkům v bance. A navíc ušetříte čas, který byste v bance strávili.

Co může platbu naopak prodražit?

Je třeba také myslet na to, jaký je aktuální kurz měny země, kam budete peníze posílat. Musíte počítat s tím, že ve výsledku se vám kvůli aktuálnímu kurzu může započítat více korun, než kolik jste zaplatili.

Všechny údaje o příjemci peněz v zahraničí si po sobě důkladně zkontrolujte. Od jména po čísla účtu a kódy zahraničních bank. Může se stát, že i kvůli chybě se vám platba prodraží o částky, které si banky budou účtovat za napravení vaší neopatrnosti.

reklama

reklama