VIDEO: Na nevidomou Nikolu zavolali policii! Venčila totiž svého vodícího psa bez vodítka

Na nevidomou Nikolu zavolala neznámá žena policii kvůli asistenčnímu psu

Na nevidomou Nikolu zavolala neznámá žena policii. Proč?

S čím vším se musí potýkat nevidomí lidé? Nad některými situacemi zůstává rozum stát. Zloba zdravých lidí vůči postiženým nezná mezí.

Šestadvacetiletá Nikola se narodila už jako nevidomá. Od patnácti se učila žít bez rodičů a momentálně bydlí v bytě v hlavním městě. Poslední tři roky jí dělá společnost čtyřnohý mazlíček Alan, který jí pomáhá nejen fyzicky, najít například cestu domů, ale i psychicky, jelikož se v jeho blízkosti cítí v bezpečí.

Donedávna si myslela, že vodící psy okolí akceptuje a vnímá je jako „pravou ruku“ postižených. Během jediné procházky s Alanem se ale její názor otočil o 180 stupňů. „Jsem takhle šla po parku, nechala jsem ho volně běhat a najednou šla k nám paní, nepříjemně na nás vystartovala, že tady nemůžou psi běhat na volno. Že všichni mají pejsky na vodítku. A já jsem řekla, že tenhle pes je výjimka, že je to vodící pes. Paní mi řekla, že na mě zavolá policii. Což nakonec udělala. Pán ke mně přišel a poprosil mě, jestli si můžu dát pro klid všech psa na vodítko,“ uvedla pro online reakci zpravodajství TV Prima Nikola s tím, že je z tohoto zážitku stále otřesená.

Asistenční pes může i do nemocnic nebo škol

Přitom v hlavním městě může volně běhat jakýkoliv pes bez výjimky. „Magistrát už to řeší asi 15 nebo 20 let a ještě pořád se nic nevyřešilo. Praha nemá žádnou vyhlášku na volný pohyb psů, takže po Praze může běhat prakticky každý pes navolno. Nejen vodící. Rozumný člověk pustí toho psa tam, kde je to pro něj bezpečné. To je to nejdůležitější,“ potvrdila cvičitelka vodících psů Zuzana Daušová. Navíc asistenční psi můžou i do míst, kam ostatní psi nesmí – například do plaveckých bazénů, do nemocnice nebo do škol.

Vodící psi zvládají až na 30 povelů a to, že by některý z nich někomu ublížil, je podle cvičitelky asistenčních psů nereálné. Tedy v případě, že je vodící pes vycvičen subjektem, který je akreditován. „Psi jsou cvičeni i vedle dětí, a proto, když potkáte volně pobíhajícího asistenčního psa v hlavním městě bez vodítka, není důvod mít obavy a už vůbec ne volat policii,“ dodala Daušová.

Pozor ale na ostatní města! Například v Ostravě žádná z vyhlášek nepovoluje mít vodícího psa bez vodítka, říká Nerglová. A tak lidé musí do vyšších pater, aby získali povolení. Například za starostou, který výjimku nevidomým, aby mohli asistenčního psa volně venčit, udělí. V různých městech totiž platí rozdílné vyhlášky. Proto je potřeba vždy předem zjistit, když se chystáte se čtyřnohým miláčkem na výlet, zda ho můžete nechat v daném městě volně běhat.

Nedávno jsme vám říkali o jiném případu, nad kterým zůstává rozum stát. Mladá žena z Opavy je odkázána na invalidní vozík a na cestě jejím životem jí pomáhá také asistenční pes. Jenže kvůli svému postižení po něm není schopna uklízet exkrementy. Sousedi jí to mají za zlé a sprostě jí nadávají a vyhrožují. S Kristýnou Farskou natáčela redaktorka Markéta Schenková. Na celou reportáž se můžete podívat zde:

AUTOR: Kateřina Sejková

Tagy:
policie příběhy