VIDEO: Po požáru katedrály Notre Dame je v okolí vysoká koncetrace olova! Paříž řeší, co s ním

Pracovníci se chystají dekontaminovat některé pařížské ulice obklopující katedrálu Notre Dame. Při dubnovém požáru totiž shořelo podle dostupných informací více než 400 tun olova, a to hlavně ze střechy a úzké věže z 19. století, která se při požáru zřítila. A otrava olovem způsobuje u člověka narušení centrálního nervového systému, poškození mozku, nechutenství, bolesti hlavy a další onemocnění. Nebezpečná je hlavně u dětí.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Po požáru katedrály Notre Dame je v okolí vysoká koncetrace olova ZDROJ: AP

reklama

Olověné částice se následně po požáru dostaly do okolí katedrály - hlavně na náměstí před katedrálu a na nedaleká nábřeží. Nejnovější měření u některých osob potvrdilo vyšší koncentraci olova v krvi. Vdechnuté olovo se může rozšířit do mozku, ledvin a jater a způsobit otravu a nevratné poškození orgánů!

Koncem července dokonce byly uzavřeny dvě školy v blízkém okolí, ve kterých každoročně probíhaly volnočasové aktivity dětí. Vedení města tak chce preventivně předejít otravě olovem. Právě u dětí, kterým se nervový systém teprve vyvíjí.

Dnes vyrostly v několika ulicích kolem katedrály vysoké ploty a zábrany, jak je vidět na záběrech agentury AP. Všichni, kdo v těchto místech pracují, budou muset projít dekontaminační sprchou. 

Odbory i různé spolky navrhují izolaci celé katedrály - umístit nad ni neprodyšný sarkofág. Podle vedení radnice to je ale velmi nákladné a navíc se pak olovo bude muset stejně odstrait.

Ministerstvo kultury uvedlo, že pracovníci plánují použít dvě dekontaminační techniky. Jedna zahrnuje nanášení speciálního gelu na veřejné lavičky, pouliční osvětlení a další povrchy v zasaženém území. Gel by měl do sebe nasát částečky olova. Rozetření gelu by mělo trvat jeden den, pak by měl tři dny schnout. Pak se i s častečkami olova jednoduše setře. Další metodou budou vysokotlaké vodní trysky s chemickými čistidly. Pařížská radnice chce být s těmito pracemi hotova do začátku školního roku.

Úklidové práce uvnitř Notre Dame, pozastavené minulý měsíc z bezpečnostních důvodů, budou pokračovat příští týden.

 

 


 

reklama

reklama