VIDEO: V Iráku umírají desítky lidí. Tisíce zraněných

Stovku mrtvých a asi 4000 raněných si od úterka vyžádaly protivládní demonstrace v Iráku, uvedí světové agentury. Ztráty jsou na obou stranách .
V Bagdádu umírají lidé ZDROJ:AP

reklama

Nejvíce obětí je z řad demonstrantů, mezi mrtvými je ale také několik policistů. Podle zdravotníků byla většina demonstrantů zastřelena. Protestující vyšli do ulic kvůli korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům v zemi.

V Bagdádu byl dnes podle agentury AP zrušen zákaz nočního vycházení. Protesty tady ale dál pokračují, stejně jako v několika dalších regionech na jihu země, kde žijí zejména šíitové. 

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí v pátek označil požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace ale navzdory tomu neustaly, naopak zesílily. Ještě dnes se má sejít parlament, aby projednal návrhy na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí.

Události v Iráku vzbuzují pozornost v zahraničí. OSN vyzvala k rychlému vyšetření policejních zásahů. Kuvajt, Bahrajn a Katar nedoporučují svým občanům cestovat do Iráku. České ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestou do Iráku. Jedná se o zemi s nestabilní bezpečnostní situací. Existuje tady reálné riziko únosu, zranění i usmrcení.

reklama

reklama