Vysíláme i pro zrakově postižené

Vybrané pořady nyní můžete sledovat i s dodatečnou zvukovou stopou audiodescription. Čtěte další informace...
Prima logo fialové
Prima logo fialové
Prima

reklama

Ve středu 6.2. ve 12:00 spustil operátor sítě 2, společnost České radiokomunikace, a.s. pro FTV Prima službu šíření dodatečné zvukové stopy určené pro audiodescription – dodatečný zvukový kanál pro zrakově postižené, který je u vybraných pořadů bude vedle standardního zvukového doprovodu informovat ve zvláštním zvukovém kanále o obrazovém obsahu.

 

TV přijímače, které jsou vybaveny pro příjem Audiodescription (označení AD) ve valné většině fungují tak, že „přimíchají“ doprovodný zvukový kanál ke kanálu hlavnímu. Tato volba se musí aktivovat v MENU nastavení přijímače většinou pod názvem „zvukový popis, audiopopis, audiodescription, zvukový doprovod pro nevidomé atd.“, ve stejném menu je možnost volby poměru mezi hlavním a doprovodným zvukem.  Pokud je nám známo, pouze TV přijímače Samsung mají možnost aktivace funkce AD přímo na dálkovém ovladači.

 

Naopak, pokud se stane, že se divákům objeví doprovodný zvukový popis, o který nemají zájem, musí ho v Menu přijímače vypnout. Vzhledem k množství různých značek přijímačů na trhu není možné předjímat, v jakém defaultním nastavení se přijímače diváků nachází. Zrovna tak není možné dát univerzální návod na aktivaci nebo deaktivaci funkce, je potřeba vše konzultovat s návodem k obsluze konkrétního přijímače.

 
TV přijímače, které nejsou připraveny na příjem AD, mohou ve většině případů přepínat jednotlivé zvukové stopy, ale neumí je míchat dohromady. Divákům opět doporučujeme prohledat manuál k přijímači a zjistit v případě problému s příjmem hlavního zvukového doprovodu (resp. jeho absenci), jak provést přepnutí autostopy.

reklama

reklama