Z Vinnetoua a Old Shatterhanda se v pondělí na Primě stanou pokrevní bratři

První červencové pondělí patří na Primě nesmrtelnému příběhu z pera Karla Maye o apačském náčelníkovi a bojích na Divokém západě mezi indiány a bandity. Užijte si prázdniny s filmovou klasikou v pondělí od 20.15 na Primě.
Vinnetou a Old Shatterhand
Vinnetou a Old Shatterhand
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Texas žije výstavbou pacifické železniční dráhy. Ta má procházet územím indiánů, což samozřejmě nenechává v klidu bandity pod vedením „kápa“ Santera, kteří si chtějí přilepšit o apačské zlato. Nedaří se jim ale ani násilnou cestou zjistit, kde se poklad nachází.

Tragické vyjednávání

Jak zjišťuje mladý inženýr, který do USA přijel z Německa, aby zde pomáhal se stavbou železnice, někdo pozměnil jeho plány projektu tak, že Apače výrazně poškozuje. Nemá proto nic proti tomu se s Apači sejít, dojednat smír a obnovit původní plán projektu. Vše ale skončí tragicky: dva hlavní zástupci Apačů, Vinnetou a Klekí-petra dopadnou neslavně. Klekí-petra umírá rukou bandity Sandera, Vinnetou je zajat a předán nepřátelskému kmeni indiánů Kiowům. Německý inženýr Old Shatterhand může celé situaci jen přihlížet…

Podívejte se na televizní upoutávku:

Vinnetou - upoutávka
Vinnetou - upoutávka

Rozhodne se ale Vinnetoua vysvobodit ze zajetí. To se mu povede, nicméně indiánský náčelník Vinnetou je stále přesvědčen, že Old Shatterhand není ani jeho přítelem, ani přítelem Apačů, za kterého se prohlašuje. Povede se Old Shatterhandovi Vinnetoua přesvědčit o svém přátelství a získat srdce jeho sestry Nšo-či?

Dívejte se v pondělí ve 20.15 na Primě.

Věděli jste?

  • Karla Maye sice proslavily příběhy o Divokém západě, do Ameriky se poprvé podíval ale až v roce 1908, kdy už jeho romány dávno získaly na věhlasu.
  • Román Vinnetou napsal Karl May ve vězení, kde „seděl“ kvůli drobným krádežím. Byla to vězeňská knihovna, kde nabyl znalosti o indiánech.
  • Postava Vinnetoua má reálný předobraz v apačské náčelníkovi Cochisem, který taktéž udržoval dobré vztahy s bělochy a s mnohými z nich jej pojilo velké přátelství.
  • Scénka s pokrevním bratrstvím je sice ve filmu vážná, na „place“ ale bylo veselo. Celá scénka připadala Briceovi (Vinnetou) i Barkerovi (Old Shatterhand) tak vtipná, že vždy při vyslovení oslovení bratře vybuchli ve smích.
  • Celý film se stihl natočit za pouhých 70 dní v několika lokalitách, zejména v průsmyku Mali Alan, na Grobničko Polje, na řece Zrmanja u Obrovacu a na vodopádech řeky Krky u Skradinu. (Více o místech, kde vznikaly scény z Vinnetoua.)
  • Rozpočet filmu dosáhl tří milionů marek, což byla velká suma, nicméně tvůrcům se vklad mnohonásobně vrátil.
Prima - Vinnetou
Prima - Vinnetou
Reklama
Reklama