Zajímavý způsob, jak lidi odnaučit močit na ulici: V Paříži zavedli červené pisoáry

Boj s močením na veřejnosti se rozhodl vyhrát magistrát pařížského čtvrtého obvodu. Ten nechal v částech Ille Saint- Louis, Henri Frenay, na náměstí Tino Rossi a na Boulevard de Clichy nainstalovat červené ekologické pisoáry pro ty, kteří to na toaletu prostě nevydrží. Místní se proti tomu ale bouří.
ilustrační foto
Twitter/NEW18 ‏

reklama

Uritrottoir- červený ekologický pisoár, svým názvem odkazuje na dvě francouzská slova- pisoár a chodník. Jejich funkce je podle magistrátu, v čele se starostou Arielem Weilem, nezbytná. Lidé podle něj až nepřirozeně často močí na ulicích a pisoár byl posledním řešením, jak to změnit.

Jejich plán se zřejmě daří. Jak jinak si vysvětlit, že chce město instalovat i pátý pisoár. Červené krabičky, do kterých si pánové mohou „odskočit“, se ale nelíbí místním obyvatelům. Ti dokonce svolali hned několik protestů, ale jak se zdá, tak marně.

 

 

„Pisoár na místě, odkud mnoho místních i turistů může pozorovat lodě plující po Seině? Není žádný důvod dávat něco tak odporného na historické místo,“ říká majitelka obchodu s benátským uměním Paola Pellizzariová. Podle jejích slov, která uvedla pro zahraniční média, se pisoár mimo jiné nachází nedaleko školy, což může vést k exhibicionismu.

Designér Laurent Lebot si však za svým „výrobkem“ stojí. Podle něj se jedná o ekologické řešení pro močení na veřejnosti. Funguje jako box s otevíráním vepředu a květinovým záhonkem nahoře, navíc je opatřen stéblem, které přeměňuje moč v kompost.

 

 

Podporu má Lebot a jeho pisoáry i u magistrátu a starosty. „Když nebudeme dělat nic, muži budou prostě močit na ulici. A jestli to lidi skutečně tak štve, najdeme jiné místo,“ řekl.

Nutno podotknout, že Paříž není prvním městem, které se rozhodlo pro pisoáry na veřejnosti. CNN uvedla, že pisoáry měl dlouhá léta i Amsterdam a na zkoušku se objevily také v Belgii či Austrálii.

reklama

reklama