Seriály a filmy

17. února 2016 00:55

Iva Kropáčková

ZAMYŠLENÍ: Za jídlo (někdy) utrácíme zbytečně. Chcete ušetřit? Žijte zdravě

Nakupování potravin je v dnešní době tak trochu sázka do loterie. Proč kolikrát zbytečně utrácíme za jídlo, jak můžeme ušetřit a být koneckonců ještě zdravější?

Aktuální strategie, jak dostat od spotřebitelů více peněz, je méně viditelná, je pod povrchem a poněkud sofistikovaná. Nemění se samotná cena, na kterou jsme všichni citliví, a kterou lze dnes snadno porovnávat. Variant je hned několik. Za stejnou cenu dostaneme menší množství výrobku nebo se cena zvýší jen nepatrně, je tedy akceptovatelná. Získáme stejné množství zboží, ale je dodáno ve větším obalu a tím získáme pocit většího množství. V takových případech se vlastně prodává vzduch. To všechno jsme alespoň elementárně schopni „detektivní“ prací nějak rozpoznat a rozluštit. Jak ale odhalit další fázi mystifikace, kterou je: Stejná cena, ale horší kvalita, méně jakostní ingredience, nekvalitní komponenty, nižší obsah (procento) základní suroviny, použití náhražek. Na to abychom už měli doma laboratoř...

Vydělávejte nakupováním. S kreditkou to jde. Získáte slevy, bonusy i vrácení až 2 % z každého nákupu zpět. Srovnání kreditních karet online

Jsme oběti doby?

To, co vypadá na první pohled jako kvalitní produkt, například i svou uměle a na efekt navýšenou cenou, nemusí mít onu proklamovanou kvalitu. Řadu věcí si dokonce můžeme sami doma vytvořit, vypěstovat nebo vyrobit za pár korun. Je to i o tom, nekupovat "pitomosti", které nám výrobce, dodavatel i prodejce vnucují, abychom byli IN, a bez kterých údajně nelze dnes plnohodnotně žít – od potravinových polotovarů, dochucovačů, sladkostí přes drahé mycí a hygienické prostředky, oblečení až po domácí spotřebiče a jinou techniku a elektroniku. Jsme samostatnější, skromnější, chytřejší a především soběstačnější, než si dnes sami o sobě myslíme nebo než nám někdo namlouvá.

Povidlový koláč...

Zamysleme se také nad složením potravin, polotovarů, nad tím, co jíme, co zbytečně kupujeme, co bychom si mohli nebo měli uvařit a připravit sami, a to lépe, zdravěji a hlavně levněji. Nebojte se, nečeká vás přednáška o zdravé výživě a zdravém životním stylu. Pro ilustraci dnešní „chemické doby jedové“ bych se ale s vámi rád podělil o složení obyčejného povidlového koláče.

Koláč vyrobený doma z tradičních surovin, které koupíme ve stejném obchodě, v jakém i samotný umělý koláč:

Švestky svařené bez cukru, mouka (polohrubá), cukr, vejce, mléko, máslo, droždí a kuchyňská sůl.

Koláč z obchodu (identifikováno minimálně 42 ingrediencí):

Povidla švestková, švestkový lektvar, jablečný protlak, sušené švestky, glukózový sirup, kyselina citronová, aroma, konzervant E 200 (kyselina sorbová), pšeničná mouka, pitná voda, cukr, nevlhnoucí cukr, dextróza, pšeničný škrob, ztužený rostlinný tuk, E 470a (sodné, draselné a vápenaté soli mastných kyselin, hořečnaté soli mastných kyselin), E 451 (trifosforečnany), vanilín, rostlinný olej, vaječná melanž, droždí, stolní margarín, rostlinné tuky a oleje, jedlá sůl, máslové aroma, barviva - E 160 b (annatto), E 100 (kurkumin), jedlá sůl jodidovaná, citropasta, jablečná dřeň, cukr, zahušťovadlo E 1422, citrónové aroma, kyselina citrónová, konzervant E 202 (sorban draselný), ječná sladová mouka, kukuřičný škrob, emulgátory - E471 (mono a diglyceridy mastných kyselin), E472e (mono a diglyceridy mastných kyselin s kyselinou mono a diacetylvinnou), lecitiny, látky zlepšující mouku - E 300 (kyselina L-askorbová), kyselina octová, etylvanilin.

U prvního rámečku se mi sbíhají sliny, u druhého, který stěží dočtu do konce, už jen přemítám, jak je to vůbec možné. Tak a teď jak jsme na tom s cenou. Povidlový koláč stojí v obchodě v rozmezí od 10 do 25 korun dle velikosti a jeho nákup je samozřejmě pohodlnější. Pokud si jej uděláme doma, z lásky, je to pracnější a cena vychází na jeden kus kolem 5 korun (berte prosím ta čísla opravdu jako přibližná, jde o princip, může to být více, ale také méně, pokud i ta povidla budeme mít domácí). Samozřejmě v tom domácím podání není započítaný náš čas, ale v tomto případě předpokládám, že čas strávený pečením koláče není nutné přepočítávat na peníze. Měla by to být spíše zábava a milá rodinná povinnost. Přeji dobrou chuť.

Češi mají jiné chutě?!

Dle několika průzkumů koupíme v sousedním Německu či Rakousku stejné potraviny ve stejném balení za nižší cenu a v lepší kvalitě. Ovšem údajný důvod tohoto stavu je vpravdě žertovný – máme prý jako Češi a další východoevropské národy jiné chutě, na které prý výrobci reagují. Tak nevím, jestli máme zálusk na potraviny s větším množstvím éček, solí či různorodých náhražek.

Ve zdravém těle zdravý duch

Zdravý životní styl (nemyslím módní) není nákladnější, ale naopak v důsledcích levnější (pokud se dá vůbec zdraví přepočítávat na peníze). Výmluva na peníze tedy neobstojí. Začněme tématem, které se stalo úžasným obchodním artiklem – hubnutí. Kupujeme si různé potravinové doplňky, spalovače tuku, blbneme s různými dietami. Jednou je to dělená strava, pak nedělená, jednou jsou vajíčka nezdravá, aby to za pár let bylo přesně opačně. Přitom pro začátek stačí udělat opravdu málo – pravidelně jíst (každé tři hodiny) a pít hodně tekutin, což nám od mládí připomínali starým pořekadlem zejména ve večerních hodinách, že „hlad je převlečená žízeň“. My ovšem najdeme množství výmluv, proč nemůžeme dodržovat ani tento základ. Jednou je moc práce, pak jsou žroutem času naše děti a nakonec jsou to naše stíny – počítač a telefon, které dnes de facto řídí náš život.

TIP: Na svém mobilu, když už nás tak ovládá, si nastavíme po třech hodinách připomínku – zvonění oznamující čas na jídlo a pití (stejně jako nám mobil oznámí schůzku, úkol).

Stačí malá svačina a sklenice čisté vody. Ušetříme tak peníze za léky na cukrovku, kterou nepravidelnou stravou doslova zveme do našeho těla, za různá psychofarmaka, jejichž užívání je velmi populární, moderní a lezoucí do peněz.

Má smysl kupovat umělé vitamíny?

A jak je to s vitamíny, minerály a dalšími látkami, jejichž cena se v různých produktech pohybuje v řádech stovek korun, o chemii nemluvě? Stačí opravdu minimální úsilí – ráno po probuzení vypít skleničku vlažné vody z kohoutku a do vody si vymačkat jeden citron. Na svačinu si do bílého jogurtu přidat lžičku skořice a večer pak schroupat tři mrkve. Celková cena někde kolem 25 korun. Přitom získáme denní dávku vitamínu C, skořice nám zrychlí metabolismus a v kombinaci s jogurtem krásně pročistí střeva a mrkev je perfektní zdroj nerozpustné vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Navíc je těžká, takže nebudeme mít večer již chuť na brambůrky, křupky, oříšky a podobné „dobrůtky“ k televizi.

Pohyb je zadarmo

A pokud jde o pohyb, tam je to jako přes kopírák – výmluvy na čas a peníze. Neřekl bych, že třeba skoky přes švihadlo, svižná chůze nebo posilování s vlastní váhou, případně s váhou svých dětí, které použijeme jako zátěž, by byly aktivity finančně i časově náročné. Slovy Jana Wericha: „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.“

Z knihy Konec finančních negramotů v Čechách, autor: Patrik Nacher, finanční expert

Zdravý selský rozum musí zvítězit nad hloupostí, pokrytectvím a demagogií! Přestaňte doplácet na šmejdy a vychytralé rádobyporadce, kteří místo na vás myslí na vlastní kapsu. Zásady finanční gramotnosti vysvětlené pomocí známých přísloví si osvojíte snadno a rychle...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky úspory jídlo

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 3. 2024

Berani, pokud se vám v poslední době nedostává lásky, po které toužíte, možná je to proto, že jste si o ni neřekli. Pokud jste s někým zapleteni a cítíte se nenaplněni, zvažte možnost upřímného rozhovoru o svých potřebách a o tom, co od vztahu chcete, abyste byli šťastní. Pokud nyní nejste ve vztahu a chcete být, musíte se důrazněji věnovat poznávání toho, koho chcete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.