Prima Ženy

29. května 2017 11:00

Iva Kropáčková

Život v sázce za volantem: Jak správně nastavit pojistku a co dělat při nehodě?

Prima Rádce - Někdo mě naboural, co mám dělat?

Jakmile se ocitnete v dopravním provozu, riskujete. Účastníkem nehody se i přes veškerou opatrnost může stát každý. Jak si správně vybrat povinné ručení, aby se z jakékoliv, byť jen drobné havárky, kterou zaviníte, nestala velká nepříjemnost? A jak se zachovat, když se vám nehoda stane?

Statistiky jsou neúprosné. V průměru každý den bourá několik stovek motorových vozidel. Ročně to je neuvěřitelný počet – stane se více než čtvrt milionu dopravních nehod, policie přitom řeší pravidelně kolem stovky tisíc havárií. Přitom jsou započteny například i srážky s chodci či lesními zvířaty. Nejvíc přitom řidiči bourají, protože se plně nevěnují řízení – telefonují, svačí, kouří, nastavují přehrávač, komunikují se spolujezdci a podobně. Mezi další časté příčiny patří nepřizpůsobení rychlosti stavu silnice či nesprávné otáčení a couvání nebo nedodržení vzdálenosti.

Jak nastavit pojištění pro případ nehody?

Škody vzniklé při dopravních nehodách jsou poškozeným uhrazeny z povinného ručení viníka nehody. A viníkem se může stát v podstatě každý, i když dává sebevětší pozor. Každý řidič by měl mít proto nastavenou velmi kvalitní pojistku, se kterou mu může dobře pomoci spolehlivý a důvěryhodný poradce. Všechna povinná ručení od různých pojišťoven nejsou stejná a cena by měla být při rozhodování jen jedním z parametrů, nikoli jediným. „Dobré je zvážit také doplňkové služby, které jsou s povinným ručením spojeny, například rozsah asistenčních služeb nebo přímá likvidace. Důležitá je i rychlost likvidace,“ doplňuje Tomáš Kabele, manažer útvaru pojištění motorových vozidel České pojišťovny. Co je tedy nejdůležitější?

1. Limit pojistného plnění

Základem je dostatečně vysoký limit pojistného plnění – ideálně 100 milionů korun pro škody na majetku a 100 milionů korun pro škody na zdraví. Za nehodami z běžného provozu totiž zůstávají škody v řádech desítek milionů korun, a to zejména při autonehodách, kdy dojde k těžkému zranění či usmrcení člověka.

2. Rozsah služeb při nehodě

Kromě limitů plnění je třeba si při výběru povinného ručení dát pozor i na rozsah a kvalitu souvisejících služeb. Zjistěte si proto, jestli vám vaše pojišťovna zajistí rychlý odtah nepojízdného vozu do autorizovaného servisu, bezplatné zapůjčení náhradního auta po dobu opravy toho vašeho nebo jak rychle vám po nehodě vyplatí pojistné plnění.

3. Kvalita asistenčních služeb

Vhodné je prověřit i rozsah asistenčních služeb, které se vám můžou hodit při řešení jiných svízelných situacích spojených s řízením auta – jako jsou záměna pohonných hmot, zamrznutí nafty či ztráta nebo zlomení klíčů.

Co dělat, když jste účastníkem nehody?

A víte, co dělat, pokud právě vy nabouráte? Ať už vlastní vinou, či nikoliv, musíte jednat rychle a přitom s rozmyslem. A rozhodně o nehody neujíždějte! Tady je „scénář“, jak postupovat při dopravní nehodě krok za krokem:

1. vypněte motor, zapněte výstražná světla;

2. oblékněte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník před místo nehody (ideálně 50 metrů v obci, 100 metrů na dálnici);

3. zkontrolujte, jestli někdo z účastníků není zraněný – poskytněte první pomoc, volejte záchranku;

4. volejte policii v těchto situacích:

  • pokud je podle vás škoda vyšší než 100 000 korun (i v případě, že výši škody nedokážete odhadnout)
  • a/nebo je-li někdo usmrcen, zraněn
  • a/nebo se poškodila věc třetí osoby (plot, fasáda, stojící vozidlo, …)
  • a/nebo se poškodila vozovka
  • a/nebo došlo k poškození životního prostředí
  • a/nebo pokud nejste sami schopni obnovit plynulost provozu
  • a/nebo nedohodnete-li se na míře zavinění
  • a/nebo pokud máte podezření, že nehodu způsobil alkohol či jiné omamné látky
  • a/nebo se viník dopravní nehody neprokáže platnou zelenou kartou
  • a/nebo pokud viník z místa nehody ujel;

5. v případě lehčí nehody zajistěte důkazy, pokud máte možnost, vyfoťte místo srážky například na mobilní telefon;

6. pokud nebude nutné volat policii, sepište s ostatními účastníky dopravní nehody společný záznam o dopravní nehodě (nejlépe na tiskopis Evropský záznam o dopravní nehodě), pokud není, sepište na jakýkoliv papír – záznam o dopravní nehodě musí být čitelně vyplněný, nezapomeňte uvést informace o místě a času dopravní nehody, její příčiny, průběh a následky, a především míru zavinění jednotlivých účastníků. Nutné jsou podpisy všech stran;

7. kontaktujte asistenční službu své pojišťovny nebo volejte na Linku pomoci řidičům;

8. nikdy nepřijímejte nabídky asistenčních služeb od poskytovatelů, kteří se náhodně objeví na místě dopravní nehody. Pravděpodobně se jedná o tzv. Lovce nehod. Jednejte pouze se smluvní asistenční službou vaší pojišťovny, případně pojišťovny dalšího účastníka dopravní nehody;

9. před opuštěním místa nehody si vyměňte kontakty se všemi účastníky nehody (jméno a bydliště vlastníka auta, registrační značku auta, VIN, typ auta, číslo zelené karty).

Více na www.ceskapojistovna.cz

Sdílejte článek