Znáte historii stavebnice Merkur? Možná vás překvapí, kolikrát měla legendární hračka namále

Stavebnice Merkur, resp. její předchůdkyně s názvem Inventor, spatřila světlo světa už v roce 1920. Od té doby se podívala třeba až do Saúdské Arábie nebo pomohla vyrobit první kontaktní čočky. Znáte historii české stavebnice, která vznikla před více než sto lety?

Inventor, nebo Merkur?

Příběh legendární české stavebnice se začal psát už v roce 1920, kdy Jaroslav Vancl založil v Polici nad Metují firmu Inventor vyrábějící stejnojmennou stavebnici. Jednotlivé plechové dílky se tehdy spojovaly pomocí háčků a u dětí si velkou oblibu nezískaly. O pět let později ale háčkový systém nahradily šroubky a matičky a stavebnice získala nový název – Merkur.

Merkur vyráží do světa

Vancl nezahálel a stavebnici si nechal patentovat po celé Evropě, a dokonce i v USA. Netrvalo dlouho a hračka, která dětem umožňovala přiblížit se reálnému konstruování, se rozšířila do dalších zemí včetně SSSR, Nizozemska, Dánska nebo Saúdské Arábie.

Z ředitele soustružníkem

Poprvé měla firma namále v roce 1940, kdy kvůli nedostatku barevných kovů musela přerušit výrobu. Po skončení druhé světové války se stavebnice opět objevily na pultech obchodů, netrvalo ale dlouho a přišel neslavný únor 1948 a znárodnění. Výrobu převzal Okresní průmyslový podnik Police nad Metují a Jaroslav Vencl tak v momentě přišel o svou továrnu.

Kromě toho byl ale donucen opustit svůj byt a soud mu nařídil splatit všechny faktury za materiál, který objednal ještě jako ředitel. Na to však jeho vlastní prostředky nestačily, proto si musel „dluh“ odsloužit. A to jako soustružník ve své bývalé továrně.

Vzkříšení Merkuru

Další náročné období přišlo v 90. letech, kdy podnik v likvidaci naštěstí zachránil strojní a textilní inženýr Jaromír Kříž. Vzkříšení stavebnice napomohly i nové možnosti, které šly ruku v ruce s počítačovou revolucí. Merkur se tak vůbec poprvé rozhýbal, přibylo v něm převodovek, elektropohonů a dalších technických libůstek.

Úspěch i po sto letech

S příchodem 21. století se v regálech obchodů objevily originální programovatelné robotické sety, které mají potenciál zaujmout i současnou generaci dětí. Ostatně podle jednatele Merkur Toys, Radko Kříže, si stavebnice na nezájem ze strany dětí a jejich rodičů stěžovat nemůže. A to ani po více než 100 letech od uvedení na trh.

Zavzpomínejte na své dětství a pořiďte si stavebnici Merkur. Prohlédněte si širokou nabídku na Heurece, kde najdete i exkluzivní stavebnici vydanou ke stoletému výročí legendární hračky.

Sdílejte článek