Převozem pacienta s podezřením na COVID-19 to teprve začíná! Co všechno pak záchranáře čeká?

Pokud tým předá ve zdravotnickém zařízení pacienta s možnou nákazou koronaviru, sanitky se na hodinu a půl vytratí. Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje ukázal kam. Pro posádku i auto totiž začíná proces dekontaminace.
Sanitka zdravotnické záchranné služby
Sanitka zdravotnické záchranné služby
@zzshmp/Twitter

reklama

V případě požadavku na dekontaminaci a dezinfekci sanitky vyjíždí z centrální stanice jednotka složená z maximálně 6 hasičů. V blízkosti Fakultní nemocnice Hradec Králové bylo zřízeno provizorní dekontaminační stanoviště, na které v případě vyhlášení poplachu jede jedna cisternová automobilová stříkačka a měřicí vůz.

Nejdříve hasiči připraví prostor, kde vymezí nebezpečnou zónu a prostor pro svlékání. Jeden člověk pak připraví speciální dezinfekci pro sanitku, která musí být vydezinfikována opravdu důsledně. Nesmí se stát, že by nějaký prostor zůstal kontaminován. Jde hlavně o kliky a madla ve vozidle, prahy, či volant.

„Samotnou dekontaminaci posádky máme již díky několikaletým zkušenostem a spolupráci mezi hasičským záchranným sborem a zdravotnickou záchrannou službou nacvičenou. Jeden až dva hasiči provádí nános dekontaminačního činidla (persteril 4% a 0,4% na pokožku). Po důkladné dekontaminaci dochází k svlékání OOP za pomoci a instrukcí hasičů a dohlížejícího záchranáře,“ uvádí v tiskové zprávě hasičský a záchranný sbor Karlovarského kraje. 

Celkový proces je opravdu náročný a časově zdlouhavý. Sami hasiči ale uvádějí, že díky mnoholetým zkušenostem a společnému nácviku jde všechno rychle a efektivně. 

Dekontaminace v Praze

I v Praze, na jediném místě, kam může veřejnost k hasičům, dnes provedli chemici dekontaminaci. Jedná se o podatelnu, která byla v rámci opatření vyčištěna.  

Ani hasičům se ale koronavirus nevyhýbá. Podle posledních informací je 13 z nich nakažených. Celkem 79 je v karanténě a otestováno bylo 120 osob z hasičského sboru. Informaci uvedli na svém twitterovém účtu. 

První dva případy nákazy ve sboru pražští hasiči ohlásili minulý týden v pátek, jeden hasič byl ze směny ze stanice Satalice, druhý ze strojní služby ve Strašnicích. Nakazili se při soukromé nebo sportovní aktivitě, uvedla ČTK. 

 

reklama

reklama