Svatba v parku, na lodi nebo jiném netradičním místě: Jak ji zařídit?

Nechcete se brát na radnici ani místech, kde se běžně oddává? Máte své vlastní sny o tom, kde byste si chtěli vyměnit prstýnky a říci „Ano“? Poradíme vám, co všechno pro to musíte udělat.
Vše nachystané...obřad na zahradě může začít
Vše nachystané...obřad na zahradě může začít
thinkstock.com

reklama

„Svatba na louce? Zařídit se dá všechno!“ Tak odpověděla Olga v seriálu Svatby v Benátkách na dotaz snoubenců, jestli je možné uspořádat obřad tam, kde se poprvé políbili. Ano, možné je v podstatě cokoliv. Zrealizovat obřad ve vlaku, v jeskyni, na palouku u lesa nebo prostě jen doma na zahradě, není v dnešní době nic neobvyklého.

Využijte velké slevy za kosmetiku, drogerii a masáže a buďte krásná a odpočastá nevěsta!

Nicméně, nemusí to být vždy úplně jednoduché. Nezáleží jen na vás, ale také na ochotě oddávajícího a majitele objektu nebo pozemku, kde se má obřad uskutečnit. Dá se ale říci, že ve většině případů vyjdou všichni zamilovaným párům s neotřelými a originálními nápady vstříc.

Jaký je postup?

Máte už vybrané místo, odkud chcete vykročit do společného manželského života? Teď musíte udělat následující:

1. Kontaktujte majitele objektu, kde se chcete vzít a ověřte si, zda je možné na jeho pozemku obřad uskutečnit. Pokud budete mít předběžně odsouhlaseno, můžete se vypravit na matriku. Nebude-li majitel souhlasit, budete se asi muset poohlédnout po jiném místě. Písemné potvrzení vlastníka potřebuje matrika, aby mohla legální obřad uskutečnit.

Bizarní svatby - chudák pán... vlezl do chomoutu a ještě tohle!

Bizarní svatby! To musíte vidět! (FOTOGALERIE)

2. Máte-li souhlas majitele, kontaktujte matriční úřad, pod který vaše vybrané místo spadá a ověřte si, zda bude reálné takovou svatbu uspořádat. Tady záleží na ochotě oddávajících. Ve většině případů ale mají oddávající smysl pro takové nápady, zvláště ti mladší, a nemají problém se za vámi vypravit třeba i k jeskyni nebo letět balonem.

Máte už klíče od společného bytu nebo domu? Je to snadné!

3. Kromě Dotazníku o uzavření manželství musíte na úřadu vyplnit ještě Žádost o povolení sňatku na jiném vhodném místě. Za to, že se budete brát jinde, než na úředně stanoveném místě, zaplatíte poplatek 1 000 korun. Dále si matrika vyžádá i Potvrzení od vlastníka nemovitosti, není-li v majetku obce.

4. Počítejte raději i s tím, že si majitel vyžádá určitou sumu za pronájem objektu (zvlástě, jedná-li se například o galerii, rozhlednu, koupaliště apod.).

5. Pokud máte vše odsouhlaseno, můžete začít vaši vysněnou svatbu chystat. Budete-li se brát venku, raději počítejte i s nepřízní počasí a zajistěte například přístřešek nebo deštníky pro všechny.

Nejabsurdnější svatební témata

Svatba nesmí být nuda! Podívejte se na nejabsurdnější svatební témata

Kde všude už se oddávalo?

Čeští snoubenci už před úředníky vyslovili všelijaké nápady. A ti byli ochotni dobrodružné obřady absolvovat. „Ano“ zaznělo v jeskyni, mezi skalami, v balónu, na fotbalovém hřišti, na opuštěném statku, pod vodou i na lodi, v rozhledně i lanovce. A to zdaleka není vše.

Svatby v Benátkách. Láska, přátelství, humor....život. Vše najdete ZDE.

TIP: Pokud si vyberete svatbu například v balonu nebo na lodi, nemusíte se nutně držet lokality, ale vzít se tam, kde s takovým obřadem nemají žádný problém. Jste-li oba Češi u kteréhokoliv matričního úřadu neplatíte žádný poplatek, tedy kromě výše uvedeného poplatku za obřad na jiném místě.

Církevní obřad netradičně?

Výše uvedené platí pro civilní sňatky. V případě církevních sňatků nelze s netradiční svatbou zcela počítat. Většinou se oddává v posvěceném prostoru kostelů, i když za určitých podmínek lze například oddávat i venku. Nicméně zde platí, že místo i celkové pojetí musí být důstojné. I v tomto případě se musí žádat o povolení uzavření manželství mimo prostor kostela. Pokud toužíte mít svatbu venku, informujte se u oddávajícího kněze, zda vás oddá mimo prostor kostela nebo kaple a za jakých okolností.

Více o zřizování církevní svatby se dozvíte zde:

Svatba v kostele

Manželský slib před Bohem: Náležitosti církevního sňatku

Víte, jaké jsou podmínky při schvalování tvaru příjmení žen. I to se dozvíte v tomto článku:

Navlékání snubního prstenu

Než řeknete "ANO" aneb Formality před svatbou

Hledáte, jak ušetřit za svatbu? Tady jsou tipy:

Každá svatba něco stojí

Svatba šetrná k peněžence: 20 tipů, jak na veselce ušetřit!

Prima Rádce je na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!