Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Jak zvládnout chorobnou žárlivost?

Další odpověď PhDr. Laury Janáčkové na vaše dotazy. Tentokrát na téma: Chorobná žárlivost. Ptát se můžete i Vy...
Laura Janáčková - poradna profil foto
Laura Janáčková - poradna profil foto
Prima

reklama

Máte podobné problémy, jako postavy v seriálu Aféry? Svěřte se v naší poradně renomované psycholožce a sexuoložce PhDr. Lauře Janáčkové. Tady jsou rady k dotazům na téma: Chorobná žárlivost

 

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

 

Další dotaz od vás:  


Dobrý den, mám problém sama se sebou. Během mého těhotenství manžel párkrát zašel s kamarádem na koncert nebo do hospody a vrátil se domů nad ránem nebo ve značně podnapilém stavu. Hrozně mi to ublížilo, on byl ten, kdo chtěl dítě, oba jsme byli šťastní, nechápala jsem, proč takhle začal blbnout – jsem poměrně žárlivý člověk a mám bujnou představivost, takže to ve mně vždycky vřelo. Dokonce jsem mu několikrát za večer volávala a dělala, že je to z důvodu, jestli by mně dokázal pomoci, kdybych začala rodit, reálně to ale byla má kontrola.

Od té doby, co se nám malá Zuzanka narodila, jsem ještě horší. Každý víkend – neboť je celý týden se mnou po večerech doma – mu dovolím jet přes noc na nějakou akci nebo jít s klukama na pivo, ale vždy, když přijede – pokud ho nepronásleduji vyvoláváním nebo kontrolou, kdy přijde domů –, mu to dávám jakoby „sežrat“. Už jak za sebou zabouchne dveře, mám vnitřní pocit, že mě určitě podvede, že se opije tak, že se za něj budu stydět, že mě bude pomlouvat... atd. Ne a ne se těch myšlenek zbavit. Ve mně pak tyto pocity rostou a končí to hysterickým brekem do telefonu nebo přímo na něj.

Nevím, co se to se mnou děje, snažím se být tolerantní, ale vůbec mi to nejde. Manžel mi už říkal, že příště radši nikam nepojede, protože mu to za to mé vyvádění nestojí – to ale já nechci, jsme svobodní lidé, mám ho moc ráda a ještě na rozdíl ode mě mi byl vždycky věrný.

Nechci, aby žil se mnou ve strachu. Už jsem ho donutila k tomu, aby mi lhal – prý měl ze mě strach, jak budu reagovat a vyvádět. Odkud mám začít, abych se zvládla změnit?


Z vaší otázky je jasné, že si uvědomujete, že problém je u vás a začít musíte tedy od sebe. S problémy se žárlivostí se více či méně setkal během svého života asi každý člověk. Je však nutné rozlišovat běžnou žárlivost, která může být v menší míře i lichotivá, od patologické žárlivosti, kterou lze považovat za poruchu. Člověk nemá právo zásadně omezovat jiného člověka. Život se žárlivcem a despotou dříve či později přináší do vztahu lež, přetvářku, hádky, ztrátu důvěry, výčitky, pláč, vydírání atd., které nakonec vztah rozvrátí a zničí. Je nejvyšší čas, abyste se sebou začala něco dělat. Myslím si však, že to sama nezvládnete. Je třeba, abyste vyhledala odbornou pomoc specializovaného psychologa nebo psychiatra... Vaše žárlivost a chování jsou pravděpodobně také ovlivněny vaším nízkým sebevědomím, které se projevuje i nejistotou. I tímto směrem by se pak měla ubírat vaše terapie. Nalezení sebe sama, své vlastní hodnoty a získání kontroly nad sebou samou je pak jedinou cestou k zachránění vašeho manželství.

 

Minulé dotazy od vás:

Nevěra po 50 letech

Trpí přítel sexuální anorexií?

Dá se homosexualita léčit?

Může být partner bisexuální

Manžel se líbal s mužem

Snacha mi zakazuje vídat vnoučata

Tchyně mi neustále říká, co mám dělat

Tchán se mě pokusil svést

Problematické soužití s tchyní

Manžel hrozně žárlí. Co s tím?

Jak říci manželovi NE!

Manželka je semetrika

Manžel mě psychicky týrá

Dotazy a odpovědi na téma Kamarád taky rád (k prvnímu dílu Afér)

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dr.phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. je doktorkou psychologie a odbornou asistentkou na vysoké škole. Pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její dlouholetá praxe zasahuje do různých oborů aplikované medicíny, kde se zajímá o vliv psychosociálních faktorů na změnu zdravotního stavu člověka.

 

Přednáší na univerzitách v Praze a v Brně a pravidelně se aktivně účastní domácích i zahraničních vědeckých konferencí. Publikovala desítky odborných i populárních článků, učebních textů a kapitol ve vědeckých monografiích. Mezi její poslední samostatné monografie patří Bolest a její zvládání, Základy zdravotnické psychologie, Nevěra a její zvládání, Komunikace ve zdravotnické péči a Praktická komunikace pro každý den.

 

V tisku jsou i další publikace, Psychoterapie bolesti, Rakovina a její zvládání. Účastní se rovněž přípravy a realizace osvětových pořadů a filmů pro rozhlas a televizi.

 

O tématech ze seriálu Aféry hovoří PhDr. Laura Janáčková také ve svém pořadu Partnerské Impulsy doktorky Laury, který se vysílá každou sobotu a neděli vždy v 13:45 na Rádiu Impuls.

 

www.laurajanackova.cz

 

Šestý díl seriálu Aféry s názvem Nadměrný apetit uvidíte už v úterý 9. srpna ve 21.10 na Primě

Tchán se mě pokusil svést, mám to říci manželovi? Bojím se, že mi nebude věřit.

 

Váš tchán vás pravděpodobně vnímá jako mladou, krásnou a přitažlivou ženu. Protože nepíšete, jak se vás pokusil svést, zda s vámi jen slovně flirtoval, nebo vás pozoruje a dělá konkrétní návrhy, či se vás dotýká nebo ještě víc, nelze stanovit konkrétní strategii v jednání s ním. Obecně lze doporučit, abyste se jednoznačně ohradila proti jakýmkoliv jeho návrhům. Jasně a krátce mu řekla, že je vám jeho chování nepříjemné, a bude-li se opakovat, budete nucena ho radikálně řešit. Když dotěrný tchán nepřestane, požádejte o pomoc manžela, tchyni a v případě tělesného napadení i policii.

reklama

reklama