Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Manžel kvůli práci zanedbává rodinu

Další odpověď PhDr. Laury Janáčkové na váš dotaz. Tentokrát na téma: Složité mezigenerační vztahy v rodině.
Laura Janáčková - poradna profil foto
Laura Janáčková - poradna profil foto
Prima

reklama

Máte podobné problémy, jako postavy v seriálu Aféry? Svěřte se v naší poradně renomované psycholožce a sexuoložce PhDr. Lauře Janáčkové. Tady jsou rady k dotazům na téma: Sexuální obtěžování.


Celebrita z 9. dílu:

 

Ivan Vyskočil

Má rodič právo mluvit do výběru partnera svým dětem?


Tak teoreticky to právo má, neboť ať je potomek jakkoliv starý, stále zůstává vaším dítětem. Úsloví, malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti, je stále platné. Je ovšem otázka budou-li se velké děti vašimi radami řídit. Nejspíše ne, protože každý si musí věci zařizovat po svém, případně si i tu hubu nabít po svém. A tak rodič může radit, ale bylo by nesmyslné v našich zeměpisných šířkách nutit a nařizovat.

 

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

 

Žila jsem spokojeně se svým manželem 7 let a máme dvě děti. Můj muž začal loni podnikat a teď už nevím jak dál. Téměř ho nevidím, když chodí domů, děti už spí. Když o tom spolu mluvíme, argumentuje tím, že to vše dělá pro nás, aby nás finančně zajistil. Nechápe, že za tuto cenu to nechci. Došlo mezi námi k odcizení, všechno je jen na mě a on moji práci /starost o dvě malé děti/ vůbec nevidí. Když se někdy milujeme, je unavený a moc se mu do toho nechce a já ho už také přemlouvat nehodlám. Jak mohu vše vrátit, abychom byli zase spokojení?


Řešení je v otevřené komunikaci. V naší společnosti je stále zakotvena pomyslná role muže a ženy v rodině. Je tedy logické, že váš muž cítí, že tím, že vám zajistí finanční prostředky, podporuje ze všech sil vaši rodinu a její reálné možnosti rozvíjet se podle přání jejích členů. Tato usilovná práce není ani pro něj často jednoduchá a stojí ho spoustu trpělivosti a psychických i fyzických sil. Většinou však očekává, že i žena jeho práci ocení a zabezpečí příjemné a klidné rodinné zázemí.  Ve své praxi se stále častěji setkávám s páry, kde vyčerpaní muži vůbec nechápou, čeho se jejich manželky dožadují. U mužů se posléze setkáváme s poruchami erekce a ztrátou zájmu o sexuální život, u jejich manželek o citové odcizení, navázání mimomanželských vztahů jako naplnění neuspokojovaných emočních a sexuálních potřeb apod.  Oba manželé přitom často plně nechápou nebezpečí situace pro budoucnost vztahu. Otevřená komunikace bez výčitek a zbytečných emocí by mohla pomoci. Jasně si formulujte konkrétní požadavky. Váš manžel by se měl zamyslet nad svými prioritami a zvážit, co je pro něj důležitější, zda práce a peníze, nebo budoucnost vašeho manželství. Párová terapie vám pak může pomoci si lépe porozumět. Praxe totiž ukazuje, že ženy i muži, když mají pocit vzájemné lásky, podpory a porozumění, jsou schopni překonat i zatěžkávací období spojené s první manželskou krizí. 


Moje dcera má vysokoškolské vzdělání a je velmi talentovaná v mnoha směrech. Asi před rokem si našla muže, který je rozvedený, vyučený číšník a snaží se neúspěšně podnikat. Dcera mi nechce rozumět, že se hrne do problémů a nebude s ním šťastná. Nemají společné zájmy a jsou tak jiní. Chtěla bych již vnoučata, ale bojím se, aby dcera neudělala chybu.


Je naprosto přirozené, že rodiče mají strach o své děti. Přejí si pro ně v životě to nejlepší a ze všech sil se jim snaží pomoci, aby byly šťastné. To, co jste mohla udělat pro dceru v tomto případě vy, jste již vykonala. Dala jste jí vzdělání, podporovala ji v jejích zájmech a řekla jí i svůj názor na jejího partnera.   Nyní dovolte dceři být dospělá. Jedině ona může totiž rozhodnout, s kým je jí dobře, ona může nejlépe posoudit a poznávat klady i nedostatky vlastního partnerského výběru. To, co potřebuje nyní nejvíce, je čas. Čas, který jí dá poznat, zda zamilovanost přešla ve skutečnou lásku, či vymizela a z člověka blízkého se stal známý. Vybrat si vhodného partnera je pro ženu tím nejdůležitějším úkolem, protože nevybírá pouze muže pro sebe, ale též otce svých dětí. Vaše přání být babičkou by tedy nemělo ubírat čas vaší dceři v poznávání a prověřování svého životního partnera. Snažte se své dceři porozumět a svými názory jí být k užitku. Vámi zvolená cesta, že jenom vy máte pravdu, jí nejenže nepomůže, ale zhorší i vaše vzájemné vztahy.

 

Minulé dotazy od vás:

Partnerova maminka mě nesnáší

Znásilnili mě! Jak se zbavit traumatu?

Učitel mi dělá sexuální návrhy. Jak říci NE?!

V dětství mě zneužívali. Jak se s tím vyrovnat?

Šéf mě sexuálně obtěžuje. Jak se bránit?

Sex na veřejnosti - norma nebo úchylka?

Dají se sexuální úchylky léčit?

Někdo mi opakovaně krade kalhotky

Je voyeur nebezpečný?

Sex s manželem mě nebaví. Co mám dělat?

Sex mě nebaví. Co mám dělat?

Není častý sex škodlivý?

Nadměrný sexuální apetit

Orgasmus se sousedem

Milenka v pokročilém věku

Jak zvládnout chorobnou žárlivost?

Nevěra po 50 letech

Trpí přítel sexuální anorexií?

Dá se homosexualita léčit?

Může být partner bisexuální

Manžel se líbal s mužem

Snacha mi zakazuje vídat vnoučata

Tchyně mi neustále říká, co mám dělat

Tchán se mě pokusil svést

Problematické soužití s tchyní

Manžel hrozně žárlí. Co s tím?

Jak říci manželovi NE!

Manželka je semetrika

Manžel mě psychicky týrá

Dotazy a odpovědi na téma Kamarád taky rád (k prvnímu dílu Afér)

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dr.phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. je doktorkou psychologie a odbornou asistentkou na vysoké škole. Pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její dlouholetá praxe zasahuje do různých oborů aplikované medicíny, kde se zajímá o vliv psychosociálních faktorů na změnu zdravotního stavu člověka.

 

Přednáší na univerzitách v Praze a v Brně a pravidelně se aktivně účastní domácích i zahraničních vědeckých konferencí. Publikovala desítky odborných i populárních článků, učebních textů a kapitol ve vědeckých monografiích. Mezi její poslední samostatné monografie patří Bolest a její zvládání, Základy zdravotnické psychologie, Nevěra a její zvládání, Komunikace ve zdravotnické péči a Praktická komunikace pro každý den.

 

V tisku jsou i další publikace, Psychoterapie bolesti, Rakovina a její zvládání. Účastní se rovněž přípravy a realizace osvětových pořadů a filmů pro rozhlas a televizi.

 

O tématech ze seriálu Aféry hovoří PhDr. Laura Janáčková také ve svém pořadu Partnerské Impulsy doktorky Laury, který se vysílá každou sobotu a neděli vždy v 13:45 na Rádiu Impuls.

 

www.laurajanackova.cz

 

Tchán se mě pokusil svést, mám to říci manželovi? Bojím se, že mi nebude věřit.

 

Váš tchán vás pravděpodobně vnímá jako mladou, krásnou a přitažlivou ženu. Protože nepíšete, jak se vás pokusil svést, zda s vámi jen slovně flirtoval, nebo vás pozoruje a dělá konkrétní návrhy, či se vás dotýká nebo ještě víc, nelze stanovit konkrétní strategii v jednání s ním. Obecně lze doporučit, abyste se jednoznačně ohradila proti jakýmkoliv jeho návrhům. Jasně a krátce mu řekla, že je vám jeho chování nepříjemné, a bude-li se opakovat, budete nucena ho radikálně řešit. Když dotěrný tchán nepřestane, požádejte o pomoc manžela, tchyni a v případě tělesného napadení i policii.

reklama

reklama