Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Můžu dítě ochudit o dědečka a babičku?

Další odpověď PhDr. Laury Janáčkové na váš dotaz. Tentokrát na téma: Složité mezigenerační vztahy v rodině.
Laura Janáčková - poradna profil foto
Laura Janáčková - poradna profil foto
Prima

reklama

Máte podobné problémy, jako postavy v seriálu Aféry? Svěřte se v naší poradně renomované psycholožce a sexuoložce PhDr. Lauře Janáčkové. Tady jsou rady k dotazům na téma: Sexuální obtěžování.


Celebrita z 9. dílu:

 

Ivan Vyskočil

Má rodič právo mluvit do výběru partnera svým dětem?


Tak teoreticky to právo má, neboť ať je potomek jakkoliv starý, stále zůstává vaším dítětem. Úsloví, malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti, je stále platné. Je ovšem otázka budou-li se velké děti vašimi radami řídit. Nejspíše ne, protože každý si musí věci zařizovat po svém, případně si i tu hubu nabít po svém. A tak rodič může radit, ale bylo by nesmyslné v našich zeměpisných šířkách nutit a nařizovat.

 

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Nestýkáme se s manželovou rodinou již několik let. V současné době jsem těhotná, a nevím, zda mám právo své dítě o dědečka a babičku ochudit.

 

Příchod nového člena do rodiny by mohla být dobrá příležitost zakopat válečnou sekyru a pokusit se napravit staré chyby. Babička a dědeček jsou pro každé dítě velmi důležitou součástí rodiny. Spolupodílejí se na výchově svých vnoučat, zahrnují je láskou, kterou i sebevíc milující maminka a otec nemohou nahradit. Zavzpomínejte si na své dětství, na babiččino rozmazlování a na ty úžasné prázdniny, které jste společně trávili, na babiččina jídla atd.

 

Spory dospělých by neměly brát dětem možnost užívat si celé rodiny, do které samozřejmě babičky a prababičky, dědečkové a pradědečkové patří.  Pokuste se s manželem znovu zvážit důvody, které vás vedly k rozhodnutí nestýkat se s jeho rodiči. Pokud je přehodnotíte, nebojte se udělat první krok k vzájemné komunikaci. Budu vám držet palce.

Minulé dotazy od vás:

Partnerova maminka mě nesnáší

Znásilnili mě! Jak se zbavit traumatu?

Učitel mi dělá sexuální návrhy. Jak říci NE?!

V dětství mě zneužívali. Jak se s tím vyrovnat?

Šéf mě sexuálně obtěžuje. Jak se bránit?

Sex na veřejnosti - norma nebo úchylka?

Dají se sexuální úchylky léčit?

Někdo mi opakovaně krade kalhotky

Je voyeur nebezpečný?

Sex s manželem mě nebaví. Co mám dělat?

Sex mě nebaví. Co mám dělat?

Není častý sex škodlivý?

Nadměrný sexuální apetit

Orgasmus se sousedem

Milenka v pokročilém věku

Jak zvládnout chorobnou žárlivost?

Nevěra po 50 letech

Trpí přítel sexuální anorexií?

Dá se homosexualita léčit?

Může být partner bisexuální

Manžel se líbal s mužem

Snacha mi zakazuje vídat vnoučata

Tchyně mi neustále říká, co mám dělat

Tchán se mě pokusil svést

Problematické soužití s tchyní

Manžel hrozně žárlí. Co s tím?

Jak říci manželovi NE!

Manželka je semetrika

Manžel mě psychicky týrá

Dotazy a odpovědi na téma Kamarád taky rád (k prvnímu dílu Afér)

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dr.phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. je doktorkou psychologie a odbornou asistentkou na vysoké škole. Pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její dlouholetá praxe zasahuje do různých oborů aplikované medicíny, kde se zajímá o vliv psychosociálních faktorů na změnu zdravotního stavu člověka.

 

Přednáší na univerzitách v Praze a v Brně a pravidelně se aktivně účastní domácích i zahraničních vědeckých konferencí. Publikovala desítky odborných i populárních článků, učebních textů a kapitol ve vědeckých monografiích. Mezi její poslední samostatné monografie patří Bolest a její zvládání, Základy zdravotnické psychologie, Nevěra a její zvládání, Komunikace ve zdravotnické péči a Praktická komunikace pro každý den.

 

V tisku jsou i další publikace, Psychoterapie bolesti, Rakovina a její zvládání. Účastní se rovněž přípravy a realizace osvětových pořadů a filmů pro rozhlas a televizi.

 

O tématech ze seriálu Aféry hovoří PhDr. Laura Janáčková také ve svém pořadu Partnerské Impulsy doktorky Laury, který se vysílá každou sobotu a neděli vždy v 13:45 na Rádiu Impuls.

 

www.laurajanackova.cz

 

Tchán se mě pokusil svést, mám to říci manželovi? Bojím se, že mi nebude věřit.

 

Váš tchán vás pravděpodobně vnímá jako mladou, krásnou a přitažlivou ženu. Protože nepíšete, jak se vás pokusil svést, zda s vámi jen slovně flirtoval, nebo vás pozoruje a dělá konkrétní návrhy, či se vás dotýká nebo ještě víc, nelze stanovit konkrétní strategii v jednání s ním. Obecně lze doporučit, abyste se jednoznačně ohradila proti jakýmkoliv jeho návrhům. Jasně a krátce mu řekla, že je vám jeho chování nepříjemné, a bude-li se opakovat, budete nucena ho radikálně řešit. Když dotěrný tchán nepřestane, požádejte o pomoc manžela, tchyni a v případě tělesného napadení i policii.

reklama

reklama