Poradna PhDr. Laury Janáčkové - V dětství mě zneužívali. Jak se s tím vyrovnat?

Další odpověď PhDr. Laury Janáčkové na váš dotaz. Tentokrát na téma: Sexuální obtěžování.
Laura Janáčková - poradna profil foto
Laura Janáčková - poradna profil foto
Prima

reklama

Máte podobné problémy, jako postavy v seriálu Aféry? Svěřte se v naší poradně renomované psycholožce a sexuoložce PhDr. Lauře Janáčkové. Tady jsou rady k dotazům na téma: Sexuální obtěžování.

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Byla jsem v dětství sexuálně zneužívané dítě a dosud mám strach z mužů. Mám už věk na pořízení vlastních dětí, ale bojím se navázat bližší vztah s mužem. Na první schůzce jsem celá vynervovaná a na další nemám vůbec sílu přijít. Prosím pomozte mi, jak se toho mám zbavit.


Vaše problémy pravděpodobně opravdu souvisejí se zlými a nepříjemnými zážitky z vašeho dětství. Mnoho obětí týrání a sexuálního zneužívání se v dospělém věku setkává s problémy při vytváření blízkých vztahů a nedůvěřuje jiným lidem.

 

Bezmoc a strach prožité hrůzy mohou také způsobit celou řadu zdravotních a psychických problémů. Časté jsou poruchy spánku, změny v chování, přehnaná agresivita, ale i trestná činnost. Různé sexuální dysfunkce bývají také poměrně častým důsledkem sexuálně zneužívaných obětí. Někdy zdánlivě bezvýchodná situace může končit i pokusem o sebevraždu.

 

Váš hlavní problém však je v nepřiměřeném sebepojetí, neschopnosti důvěřovat a milovat. Tato nejistota také způsobuje strach z nových vztahů. Doporučovala bych vám, abyste co nejdříve vyhledala odbornou pomoc zkušeného psychologa. Psychoterapie vám může pomoci získat ztracenou sebedůvěru a překonat prožité trauma.

 

Minulé dotazy od vás:

Šéf mě sexuálně obtěžuje. Jak se bránit?

Sex na veřejnosti - norma nebo úchylka?

Dají se sexuální úchylky léčit?

Někdo mi opakovaně krade kalhotky

Je voyeur nebezpečný?

Sex s manželem mě nebaví. Co mám dělat?

Sex mě nebaví. Co mám dělat?

Není častý sex škodlivý?

Nadměrný sexuální apetit

Orgasmus se sousedem

Milenka v pokročilém věku

Jak zvládnout chorobnou žárlivost?

Nevěra po 50 letech

Trpí přítel sexuální anorexií?

Dá se homosexualita léčit?

Může být partner bisexuální

Manžel se líbal s mužem

Snacha mi zakazuje vídat vnoučata

Tchyně mi neustále říká, co mám dělat

Tchán se mě pokusil svést

Problematické soužití s tchyní

Manžel hrozně žárlí. Co s tím?

Jak říci manželovi NE!

Manželka je semetrika

Manžel mě psychicky týrá

Dotazy a odpovědi na téma Kamarád taky rád (k prvnímu dílu Afér)

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dr.phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. je doktorkou psychologie a odbornou asistentkou na vysoké škole. Pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její dlouholetá praxe zasahuje do různých oborů aplikované medicíny, kde se zajímá o vliv psychosociálních faktorů na změnu zdravotního stavu člověka.

 

Přednáší na univerzitách v Praze a v Brně a pravidelně se aktivně účastní domácích i zahraničních vědeckých konferencí. Publikovala desítky odborných i populárních článků, učebních textů a kapitol ve vědeckých monografiích. Mezi její poslední samostatné monografie patří Bolest a její zvládání, Základy zdravotnické psychologie, Nevěra a její zvládání, Komunikace ve zdravotnické péči a Praktická komunikace pro každý den.

 

V tisku jsou i další publikace, Psychoterapie bolesti, Rakovina a její zvládání. Účastní se rovněž přípravy a realizace osvětových pořadů a filmů pro rozhlas a televizi.

 

O tématech ze seriálu Aféry hovoří PhDr. Laura Janáčková také ve svém pořadu Partnerské Impulsy doktorky Laury, který se vysílá každou sobotu a neděli vždy v 13:45 na Rádiu Impuls.

 

www.laurajanackova.cz

 

Sedmý díl seriálu Aféry s názvem Voyeur (Manžela vzrušuje pozorování jiných)  uvidíte už v úterý 16. srpna ve 21.10 na Primě

Tchán se mě pokusil svést, mám to říci manželovi? Bojím se, že mi nebude věřit.

 

Váš tchán vás pravděpodobně vnímá jako mladou, krásnou a přitažlivou ženu. Protože nepíšete, jak se vás pokusil svést, zda s vámi jen slovně flirtoval, nebo vás pozoruje a dělá konkrétní návrhy, či se vás dotýká nebo ještě víc, nelze stanovit konkrétní strategii v jednání s ním. Obecně lze doporučit, abyste se jednoznačně ohradila proti jakýmkoliv jeho návrhům. Jasně a krátce mu řekla, že je vám jeho chování nepříjemné, a bude-li se opakovat, budete nucena ho radikálně řešit. Když dotěrný tchán nepřestane, požádejte o pomoc manžela, tchyni a v případě tělesného napadení i policii.

reklama

reklama