Seriály a filmy

3. prosince 2010 13:00

Petr Ullmann

Italská kuchyně je sezonní a regionální

Suroviny jsou sezonní, a přes veškerou globalizaci a rozvoj turistického průmyslu zůstává italská kuchyně regionální.

Sjednocuje ji pověstná záliba Italů v dobrých věcech včetně jídla. Výuka vaření začíná v útlém věku a rodinné recepty se předávají z generace na generaci.

I ten nejskromnější, ale dobře připravený pokrm z kvalitních a čerstvých surovin umějí Italové ocenit a o jídle vášnivě diskutují. Ještě raději ho ale konzumují ve společnosti rodiny a přátel.

Vaření podle ročních období

Italové dávají přednost sezonním produktům, protože upřednostňují kvalitní suroviny, šťavnaté ovoce a čerstvou, dozrálou zeleninu. Bohatou nabídku svých hor, řek, lesů, sadů a polí považují za boží dar a nikoho by nenapadlo nahrazovat máslo a olej nějakým racionálním odtučněným margarínem. Italská kuchyně – stejně jako další středozemské – představuje to nejzdravější vaření. Možná i proto, že k ní patří také nefalšované nadšení z jídla a kultivované, neuspěchané stolování s vínem. Hospodyně navštěvují trhy a upřednostňují suroviny vypěstované ve své lokalitě. Jednak tím podporují místní zemědělce, a navíc si pochutnají. Italský stůl je pestrý a proměnlivý. V dubnu začíná sezona chřestu, začátkem léta nastupuje křehký hrášek, na podzim šťavnaté hrozny a dýně, v zimě třeba křupavý fenykl. Protože se klade takový důraz na suroviny, jídlo se nemusí výrazně dochucovat, stačí pár kapek kvalitního olivového oleje a citronu, snítky bylinek. Žádné komplikované kombinace nebo omáčky přebíjející hlavní chuť!

Regionální odlišnosti

Itálie se sjednotila teprve před 160 lety. Do poloviny 19. století se skládala z malých království a svým způsobem to platí dodnes. Italové se stále pokládají více např. za Lombarďany, Toskánce, Římany, Siciliány a podobně. Podle toho se i vaří. Každý kraj vzbuzuje bohatou historií a krásami u svých obyvatel vášnivý lokální patriotismus. Nejzřetelnější rozdíly panují mezi severem i jihem. Způsobuje je samozřejmě podnebí, ale částečně i historicko-kulturní dědictví. Na mléčných farmách chladnějšího a vlhčího severu se daří mléku a sýrům. Jih je naopak domovem těstovin, pizzy, rajské omáčky, oliv a olivového oleje, citrusů, lilků, cuket atd. Zdánlivě neprostupná hranice se promíchala v Toskánsku, jehož podnikaví obyvatelé začali kombinovat suroviny ze všech světových stran a vytvořili vlastní svůdné kulinářství se sýry, steaky, fazolemi a vínem Chianti.

Cestováním po Itálii se rozumí i poznávání místní kuchyně

Na severu v Dolomitech se setkáme s vlivy Rakouska a jižního Tyrolska v podobě knedlíků, zelí, slaniny a pečení ze zvěřiny, a to zvláště v Alto Adige. Na úpatí Alp přijíždějí do Piemonte labužníci za vzácnými lanýži. Také se zde loví zajíci, pečou se pomalé pečeně a k nim se jí skoro výhradně polenta z kukuřičné mouky. Hovězí se dusí na červeném víně, stejně tak proslulé burgundské hovězí. Pěstuje se tu rýže na rizoto. V Turíně pečou sladkosti s lískovými oříšky, sousední Valle d´Aosto je domovem sýra fontina, ideálním materiálem na fondue. Končiny kolem Benátek jsou známé úžasnou úpravou mořských plodů a skvělým rizotem. Dobré jsou zdejší uzenky i pršut. Lombardii se nikdo nevyrovná v produkci mléčných výrobků. Mascarpone, grana padano a gorgonzola mají svůj domov právě zde. I v Lombardii tvrdí, že vynalezli rizoto, a podávají ho zde s osso bucco, šťavnatým telecím dušeným na víně. Telecí Lombarďané milují, ale hovězí mají rovněž v oblibě. Ligurie se chlubí mořskými plody, vnitrozemí se vyžívá v nadívaných pokrmech. V Janově se narodilo pesto a chlebové placky focaccia. Milují tu gnocchi a dělají je z brambor. Rájem gurmánů je východní kraj Emilia-Romagna proslulý parmskou šunkou, parmazánem a octem balsamico. Nabízejí tu však celou škálu slavných potravin: salám mortadelu, plněné těstoviny, tagliatelle alla bolognese a různé uzenky. Nejlepší regionální kuchyně se samozřejmě nevyhne kraji Lazio a rafinovanému Římu, kde sídlí světově proslulé restaurace.

Vaří se zde oblíbené droby, hojně se koření bylinkami, ančovičkami, pověstné je např. telecí na šalvěji a bílém víně. Obyvatelé Puglie jsou známí jako „pojídači listů“, neboť konzumují hodně zeleniny a umějí ji zajímavě upravit. Kampánií probíhá pomyslná kulinářská hranice, odkud se směrem na jih vaří sušené těstoviny. V Neapoli se začaly poprvé průmyslově vyrábět. Také tu vznikla slavná pizza margherita. Typickou zeleninou Kampánie jsou rajčata, nedostatek masa nahrazují ryby a plody moře. Z buvolího mléka se na jihu vyrábí důležitý sýr mozzarella, oblíbeným masem je jehněčí. Kalábrie sází na zeleninu, pizzu, těstoviny, králíky a drůbež. Sicilská kuchyně je dost svérázná. Ostrov kolonizovala spousta národů, které tady zanechaly stopy. Kolem Etny je úrodná půda. Arabové na Sicílii založili chov koz a ovcí, zeleniny je vždy hojnost. Prim hrají ryby: poprvé tady začali konzervovat tuňáky, ančovičky a sardinky. Loví se mečouni a okouni. Pečínky z masa se podávají spíš při svátečních příležitostech. Ostrov Sardinie rovněž oplývá rybami, tradiční a důležitou roli na ostrovním jídelníčku má zvěřina, podobně jako na Elbě. Navzdory suchému počasí se na Sardinii daří ovoci. Voňavá myrta slouží nejen jako koření, ale tvoří i součást národního likéru.

Složení italského jídla má vlastní pravidla

V Itálii myslí na to, aby jídlo mělo logiku a ladilo. Pak už platí následující. U snídaně si vystačíme s loupákem a kávou. Oběd nebo večeře se skládají ze dvou hlavních chodů, které jsou stejné co do velikosti i významu. Říká se jim primo a secondo. Večer se jako primo podává spíš polévka, zatímco v poledne pasta, rizoto nebo gnocchi. Potom obvykle následuje masitý pokrm nebo ryba se zeleninou. Salát se podává jako druhý chod – tedy secondo – nebo i po něm. Pokud nejde o zvláštní příležitost, za dezert se považuje ovoce, případně se podává sýr. Při oficiálnějších příležitostech se jídlo zahajuje lehkým předkrmem, což může být salám, šunka s melounem, olivy. A ke každému jídlu je přinesen čerstvý chléb, aby si strávník mohl bez zábran vytřít poslední zbytky skvělé omáčky. Pije se víno a chladná voda nebo minerálka, následuje nezbytná skvělá silná káva. Nezní to báječně? Můžeme Italům jen závidět, ať už jsou odkudkoli.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.