Seriály a filmy

16. března 2010 22:25

Petr Ullmann

Krkonošská kuchyně

Krkonošská kuchyně, kdysi stovky receptů. Dnes bohužel většinou již zapomenutých.

K nejvyužívanějším surovinám původní horské a okolní podhorské kuchyně patřily brambory, houby, cibule, česnek, zelí, vejce a mléko. Na horách se lidem nikdy bůhvíjak nevedlo, museli se řídit rozmary počasí a o tom, co budou jíst, rozhodovalo zejména roční období.

Polévky se vařily například ovocné, v zimě zahřály a v létě příjemně osvěžily. Mléčné polévky – jako třeba hladká Ančka – nahrazovaly bílkovinami maso, které bývalo jen v neděli, ve svátek a o poutích a posvíceních. Couračka z kysaného zelí dodávala vitamin C, ale dnes se téměř nevaří. To kyselo z chlebového kvásku a žitné mouky přežilo, a dokonce je v módě. S královnou krkonošských polévek se vstávalo i chodilo spát. O kyselu se říká, že vás postaví na nohy. Dávaly se do něj brambory, vajíčko a čerstvé nebo sušené houby. Polévky se nikdy nezahušťovaly jíškou, ale zátřepkou z mléka nebo kyselé smetany. Když nebylo ani kyselo, snídalo se v Krkonoších mléko s chlebem a večeřely brambory na šťouchačku nebo na loupačku. Pekly se zelníky, mrkvance i řepánky – vdolky plněné ovocem i zeleninou. Kořenilo se bylinkami z vlastních zahrádek – estragonem, libečkem, kerblíkem, meduňkou, bazalkou, bedrníkem, saturejkou, brutnákem a černobýlem.

Bez hub a brambor by to nešlo

Brambory byly alfou a omegou zdejší kuchyně. Objevily se v Krkonoších koncem 18. století a z velké části nahradily původní jídla z pohanky a prosa. Vařily se ve slupce, podávaly se se solí a zapíjely mlékem nebo podmáslím. Osolenému mléku, do kterého se přidalo rozškvařené máslo, se říkalo tunka. Když se k předem oškrábaným, s kmínem uvařeným a poté neslitým bramborám přidal česnek a lžíce sádla, vznikl oukrop. Oblíbená byla také bramborová kaše a škubánky – kucmouch. Jedinečnou chuť oukropu či hubníku dodával česnek. Dával se i do tradičního českého bramboráku, kterému se v Podkrkonoší říká dodnes bramborka. Výše v horách se dělaly sejkory – bramboráky pečené nasucho přímo na plotně. V každém koutě Krkonoš se bramborák připravuje trochu jinak a také se jinak jmenuje. Bandorník, frncábník, fofrovanec, kramflíky, drn, to všechno jsou názvy pro zdejší nejznámější jídlo z brambor.

Významnou roli ve stravě horalů měly houby. Přidávaly se do polévek (bílá polévka), omáček, s brambory tvořily základ krkonošských pokrmů. Sloužily také jako nejlevnější, a tudíž nejrozšířenější koření. A kromě známých hříbků, křemenáčů, kozáků a lišek se sbíraly například i čirůvky. Jidášovo ucho se přidávalo do zapražených bramborových polévek, do kysela a do hubníku. Čirůvky šafránky se nejčastěji nakládaly do octa, stejně jako václavky. Krkonošská kuchyně se také neobešla bez chleba. Ten v Krkonoších uměli a říkalo se zde, že jak se kdo srovná s chlebem, tak se srovná s lidmi. Houby se prodávaly na trhu, případně sušily. Očistily se a nakrájely na tenoučké plátky a následně na půdách přecházely do trvanlivé podoby na speciálně k tomuto účelu vyrobených sítech. Někde se také plátky hub navlékaly na dlouhé silnější nitě. Pak končily v pytlících a jednom z nejoblíbenějších jídel – krkonošském hubníku.

Lidé sbírali borůvky a dělali z nich různé knedlíky – např. velké plněné blbouny – nebo bublaniny.Ty se pekly také z třešní a ze švestek se vařila povidla na koláče. Zdejší lidé uměli využít opravdu všechno, co jim příroda nabízela.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 4. 2024

Je jistě jasné, že svým činům věříte, Berani. Necítíte žádný strach ani pochybnosti, když postupujete ke svým cílům a plujete po klidném moři pod jasnou oblohou. Tato nová atmosféra je pravděpodobně výsledkem vašeho obnoveného odhodlání. Za své úspěchy se rozhodně odměňte, ale s pořádnou oslavou byste měli ještě pár dní počkat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.