GALERIE: Obrněný německý medvěd vozil i krále

Tohle je poctivý kus železa, navíc s pancéřováním a neprůstřelnými skly. Jestli si potrpíte na velká auta s duší, vzácný královský Mercedes z 80. let je přesně to pravé pro vás.
Královský Mercedes-Benz 560 SEL z roku 1988
Královský Mercedes-Benz 560 SEL z roku 1988
Silverstone Auctions

reklama

Když se řekne "pořádné auto", spoustě lidí se vybaví právě klasický Mercedes-Benz. Není náhodou, že se třídě S svého času přezdívalo mamut. Mercedes 560 SEL byl v 80. letech vrcholem automobilového průmyslu, podobně jako je jím současná generace třídy S dnes. Tento konkrétní kus si navíc nechal upravit jordánský král Husajn I., nejdéle vládnoucí panovník Jordánska, který ve své funkci působil od roku 1952 až do roku 1999. Kdo ví, zda by s jiným autem vydržel na trůně 47 let...

Za úpravy utratil v roce 1988 více než 200 tisíc liber a vůz dostal kompletní neprůstřelná skla i pancéřovanou karoserii včetně podlahy a stropu. Celková váha se tím vyšplhala až na 4 tuny, díky osmiválci 5,6 litru o výkonu 300 koní se však stále dokáže pohybovat s grácií. Uvnitř najdete originální telefon, CD přehrávač nebo mikrofon napojený na reproduktor v přední masce.

Přestože je auto staré bezmála 30 let, najeto má pouze necelých 42 tisíc kilometrů a podle Silverstone Auctions stále dokáže plnit své povinnosti. Sám Husajn si ostatně obrněný vůz nepořídil náhodou. Jeho dědeček král Abdalláh byl zabit při atentátu a obětí se málem stal i mladý vnuk, jemuž však život zázrakem zachránila medaile na hrudi.

Královské SEL teď míří do aukce a jeho cena se odhaduje na 25 až 30 tisíc liber, v přepočtu tedy bude k mání za 750 až 900 tisíc korun.

reklama

reklama