Jak se budí princezny? Dozvíte se v oblíbené pohádce na 1. máje

Vtipné filmové pojetí klasické pohádky o Šípkové Růžence z roku 1977 má název Jak se budí princezny. Do známého příběhu o kletbě, píchnutí trnem z růže a spícím království vstupujeme tak trochu odjinud než obvykle. Perfektní obsazení a bezchybná Vorlíčkova režie činí z této pohádky naprostý skvost.
Jak se budí princezny
Jak se budí princezny

reklama

Královský otec (Jiří Sovák) a královna matka (Milena Dvorská) se domnívají, že když svoji dceru Růženku provdají, nenaplní se dávná kletba žárlivé tety Melánie. Aby uchránili celé království od zkázy, pořádají zásnuby své dcery s princem Jiřím ze sousedního království. Jenže s budoucím ženichem dorazí nejen královští rodiče (Oldřich Velen a Stella Zázvorková), ale také princův bratr Jaroslav. A o pohádkovou zápletku je postaráno.

Podívejte se na televizní upoutávku:

Oba bratři jsou totiž úplné opaky. Jiří v podání Jana Krause je nafoukaný protivný macho, naproti tomu Jan Hrušínský coby Jaroslav ztělesňuje něžného stydlivého sympaťáka. Princezně Růžence (Marie Horáková) se logicky více líbí Jaroslav. Mezi Jiřím a Jaroslavem se rozhoří skrytý boj o přízeň princezny. Jenže princezna si má přeci vzít Jiřího a tak je zamilovaný Jaroslav se svým věrným sluhou Matějem (nezapomenutelně hladový Vladimír Menšík) odeslán pryč, aby nekazil zásnuby.

Pak se to ale stane. Princezna zabloudí na lesní hrádek zlé tety Melánie, kde je plno růží. A dál už to všichni známe. Kdo tedy nakonec probudí spící království?

Jak se budí princezny se dívejte ve středu ve 20.15 na Primě.

Užijte si celý sváteční den 1. května s Primou!

 

Prima - 1.5.2019
Prima - 1.5.2019

Nejlepší scény z pohádky Jak se budí princezny:

  • Závod na koni. Alias souboj o princeznin polibek. Vyhrál by Jaroslav, kdyby…
  • Boj s medvědem. Chrabrý Jiří bojuje proti statnému chlupáčovi aneb Všechno je jinak.
  • Lekce plavání. Menšík učí prince Hrušínského neboli pro lásku udělá člověk cokoli. Klidně se i utopí?
Jak se budí princezny  uvidíte 27. 12. ve 20.15 na Primě.
Autor: archiv FTV Prima Jak se budí princezny uvidíte 27. 12. ve 20.15 na Primě.

5 x o filmu

1. Během natáčení si Jan Hrušínský zlomil nohu. Ovšem ne na place, ale večer po filmování a z vlastní hlouposti. S Janem Krausem lezli po římse do hotelového pokoje „princezny“ Marie Horákové. Hrušínský se propadl až do hotelové restaurace a zlomil si nohu.

2. To byl také důvod, proč musel Jan Hrušínský točit scénu závodu na koni s nohou v sádře. A protože tato scéna končí doslova v rybníce a sádra ve vodě ztěžkla, musela herce vytahovat z vody těžká technika.

3. Ve filmu byli předabováni dva herci. Režiséru Václavu Vorlíčkovi se nelíbil příliš silný brněnský akcent Oldřicha Velena. Namluvil ho Lubor Tokoš. Ovšem propůjčený hlas měla i princezna Růženka, tedy herečka Marie Horáková. Tu nadabovala Naďa Konvalinková.

Jak se budí princezny1
Jak se budí princezny1

4. Scénář k filmu napsala zkušená scenáristka a dramaturgyně Bohumila Zelenková (maminka režiséra Petra Zelenky). Autorka psala některé figury přesně na míru. To je případ sluhy Matěje, kterého ztvárnil Vladimír Menšík. A právě tahle postava je geniální!

5. O život šlo při natáčení Libuši Švormové (připomenout si ji můžete také v oblíbeném seriálu Všechny moje lásky, který je k celý k přehrání ONLINE v archivu na iPrima.cz) , které její role zhrzené královniny sestry Melánie také padla jako ušitá. Nebezpečí nastalo, když se točila jedna ze závěrečných scén, kdy Melánie dostává za vyučenou a prchá zatopeným podzemím hradu. Aby útěk vypadal efektně, měla část nařasených šatů zůstat vidět nad vodou. Kostyméři je proto podšili igelitem. Zbytek kostýmu byl však tak těžký, že herečku nemilosrdně stahoval pod hladinu.

reklama

reklama