Hodnocení Davida Machače a Kamily Douděrové

JSSS XIII (7) - Obrázek 4
JSSS XIII (7) - Obrázek 4

Obě místnosti spolu dispozičně i funkčně souvisely. Jejich propojení jsme podpořili vybouráním dveří a rozšířením průchodu mezi kuchyní a obývacím pokojem. Ložnici jsme změnili na obývák, se zachováním důstojného dočasného spaní – rodina totiž chystá přistavět v budoucnu pokojíček pro děti i svoji ložnici. Obrovskou patrovou postel pro rodiče nahradila rozkládací sedačka (získáváme tak dojem obývacího pokoje), dětem vymezujeme v zadní části pokoje dětský koutek s palandou. Celá přestavba se nese v duchu čistého venkovského stylu v kombinaci s moderními  prvky současného designu (graficky výrazná tapeta, podlaha z vinylových dílců, biokrb apod.).

 

Návrh interiéru se odvíjel od přání paní Novotné. Je sběratelkou nábytku s patinou, starožitných předmětů (struhadla, lívanečníky). Není nic lepšího, než když si do nového bydlení přinesete něco svého, osobitého, co má duši. Zároveň nebylo nutné interiér předělat do rustikálního stylu celý. Naopak je zvolena světlá, jednoduchá forma interiéru, aby modré dřevěné původní skříně vynikly.

 

Kuchyň volíme ve světlém dřevu, s maximálním využitím úložných prostor, které v celém domě chybí. Abychom získali dostatečnou pracovní plochu, přeložili jsme topení pod oknem na sousední zeď a zazdili výklenek, kuchyňskou linku ve tvaru L jsme roztáhli na šířku celé místnosti. Odstranili jsme nefunkční krb, který zabíral zbytečně velký prostor. V barvě korpusu kuchyně je i jídelní stůl, střed celé místnosti. Jídelní židle mají klasický tvar z ohýbaného dřeva, odstín bílá patina. Venkovský cottage styl podtrhuje i dekor podlahy připomínající oprýskaný bílý lak na dubové prkenné podlaze. Celkově působí interiér světle, čistě a svěže. Útulnou venkovskou atmosféru navozujeme díky dřevu i použití textilních dekorací šitých na míru (kapsáře, sedáky, polštáře). K venkovskému stylu v kuchyni patří také otevřené police a v nich vystavené předměty, nádobí.

 

Průvodním spojovacím prvkem obou místností je graficky výrazná tapeta ve dvou barevných variacích. Má v sobě jednoduchost, hravost i jemnou eleganci. Motiv je veselý, pro mladou rodinu, ale zároveň zajímavý i v kombinaci s masivními skříněmi.

 

V obývacím pokoji vznikla nově, v tělesu původního komína, nika na biokrb, zevnitř obložená lícovými cihlami,  které podporují dojem opravdového krbu. Sedačka je orientována s výhledem z okna a zároveň tak, aby v rozloženém stavu nebránila v průchodu. Stolek je zvolen na kolečkách pro snadnější manipulaci při rozkládání sedačky. Obývací pokoj plní dočasně více funkcí, je dobré jednotlivé části logicky podtrhnout, např. barvou, tapetou.  Dětský koutek zároveň decentně oddělujeme poloprůhledným závěsem, který zároveň nechává tušit, co se za ním odehrává, nejde tedy o násilné předělení zón.

 

Pro náš venkovský interiér jsou typické světlé barvy: od bílé přes béžovou a šedou až po jediný tmavší akcent tmavěhnědé na koberci. Dřevo je použito na podlaze, bíle lakovaná prkna s patinou, na kuchyni světlá savanská třešeň, na původních skříních šedomodrá . Modrá se v různých variacích objevuje na tapetě, textilních dekoracích i na výmalbě. Pro venkovský styl je typické použití textilií na oknech, sedácích a jinde, ovšem s drobnými vzorky od proužků až po jemné květinové vzory.

reklama