Jak se staví sen

17. srpna 2017 06:00

Markéta Zídková

Jak se staví sen vybuduje rustikální kuchyni v moderním duchu

Jak se staví sen vybuduje rustikální kuchyni v moderním duchu

Tato proměna je velkým překvapením pro paní Ivanu, maminku dvou dospělých dcer Petry a Ivany. Ty se rozhodly, že maminku bez jejího vědomí přihlásí do pořadu Jak se staví sen, protože by jí rády dopřály novou kuchyň. Samy na takovou rekonstrukci nemají peníze, a jejich maminka by si novou kuchyň zasloužila. Maminka nemá ani tušení, co její dcery udělaly. Podaří se proměnu utajit do poslední chvíle?

Nemovitost, kterou budeme proměňovat, byla postavena před 24 lety maminkou Ivanou a jejím manželem. Když pak tragicky zahynul, maminka na domě dělala jen potřebné úpravy a opravy, ale zařízení domu a pokojů je už staré. V domě bydlí maminka s přítelem Jardou. Ten o celé proměně nemá stejně jako maminka tušení. Horní patro dočasně obývá dcera Ivana s přítelem, kteří plánují svatbu a pak přestěhování do vlastního bydlení, ale to si nejprve budou muset postavit.

Petra s Ivanou by novou kuchyní chtěly mamince poděkovat za to, že jim obětovala celý život, že byla statečná a i přes těžkou ránu osudu jim dopřála hezké dětství. A to přestože na výchovu dcer zůstala sama. Manžel zemřel, když byly holky malé. Před sedmnácti lety měli autonehodu, kterou tatínek nepřežil. Holky šly po nehodě k babičce a dědovi. Ti pomáhali, dokud byla jejich máma v nemocnici. Návrat domů byl pro holky hodně těžký. Paní Ivana se musela postarat nejen o dcery, ale také o dům. Ten v té době nebyl ještě zcela dokončen, a ona musela vše dotáhnout sama a dům zkolaudovat. Zvládla to, i přestože peněz nikdy nazbyt neměla.

Ivana pracuje jako vychovatelka v dětském domově. Svou práci má moc ráda. Dětský domov, kde pracuje, je rozdělen do osmi rodinných domů a každá z vychovatelek má skupinu různě starých dětí, se kterými dělají běžné činnosti, tak jak tomu je v „normálních rodinách“. Píše s dětmi úkoly, uklízí, vaří a pere.

Maminka je podle dcer hodně šetřivá. Ze svého platu dokázala našetřit na všechno, co bylo potřeba. Ať už to bylo pro holky nebo na domácnost. Maminka si bydlení ráda čančá a sama designuje. Ráda něco tvoří rukama, jezdí na kolečkových bruslích a lyžuje. Maminka Ivana si později našla nového partnera – číšníka Jardu, se kterým je doposud. Dcera Petra má vlastní rodinu, pracuje v Praze a žije v Mělníku. Mladší dcera Ivanka pracuje jako personalistka a společně se svým partnerem obývají horní patro domu. To si víceméně svépomocí zrekonstruovali a půjčku splácejí.

Designéři budou během přestavby měnit hned několik prostor. Maminčinu kuchyň, zádveří, chodbu a obývák. Celý koncept se odvíjí od maminčiny obliby ve starých kameninových hrnečcích, dřevě a rustikálním stylu. Designéři se „odpíchli“ právě od kameniny. V kuchyni použijí bílou a šedou barvu. Na všechny podlahy použijí hnědý dub. V chodbě vymění podlahu, dveře a vymalují. Vylepší i zádveří, kam dají celoskleněné dveře, a tím prosvětlí chodbu. V obýváku bude podlaha z hnědého dubu a stejný dřevodekor by rádi použili i na stěny a desku stolu. Starou letitou stěnu vymění za novou a nebude chybět ani nová pohodlná sedačka.

A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

Hodnocení designérů: „Z proměny máme velmi dobrý pocit, protože splnila to, co jsme při návrhu očekávali a přáli si. Solidní, funkční, ani ne příliš moderní, ani historizující. Vytvořila příjemné prostředí, ze kterého se majitelům domu (dle jejich slov) vůbec nechce odcházet. Původní obývací prostor byl nevyužitý, příliš velký, a až smutný. Naopak v kuchyni bylo vše natěsnáno, především kout s jídelním stolem. Dále vybavení kuchyně už bylo za hranicí životnosti a potřebovalo modernizaci. Největším problémem bylo zachování výšky skladeb podlah, jelikož jsme umístili do návrhu celoskleněné dveře na celou světlou výšku, které se následně nedaly upravovat. Podklad podlah po vybourání byl nesoudržný, sypký a neumožňoval nám zvolit řešení, které jsme chtěli. Museli jsme s podlahou trochu výše a obávali se kolize se skleněným křídlem posuvných dveří.

Přesunutím stolování do obýváku jsme prostor lépe využili a udělali jej teplejší a více útulný. Stylově jsme všechny řešené prostory sjednotili a jsou nyní vnímány jako jeden celek, nikoli nesourodé jednotlivé místnosti. Styl rekonstrukce si záměrně pohrává s moderním stylem a klasickými až venkovskými motivy. Vycházeli jsme z prvků, o kterých jsme byli přesvědčeni, že zaujmou majitele a navážou na již rekonstruované části domu. Chtěli jsme styl „přírodní a zemitý“ a tomu odpovídá i barevnost, volba materiálů a doplňků. Celá proměna měla vyznít velmi solidně, jakoby „pevná v kramflecích“, a tím dát i najevo, že celá rodina drží spolu. Původní nábytek jsme zcela odstranili, ponechali jsme pouze pár doplňků, které nám i posloužily při rozhodování, jakým směrem se stylově vydat – zejména kameninové hrnečky a sádelníky. Modernizaci by si ještě zasloužila koupelna a WC.“

Reprízu dalšího dílu „Jak se staví sen“ uvidíte ve čtvrtek 17. srpna v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také