Kdo jsou Srpovi, kteří sami přestavovali 100 let starý dům?

Nadšenci, nebo šílenci? Podle návodu na internetu sami rekonstruují sto let starý dům.
Srpovi
Srpovi
archiv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V nedostavěném a průběžně rekonstruovaném domě 100 let starém, jenž byl původně hospodářským stavením, žijí manželé Mariana a Jan Srpovi se svými dvěma dětmi ve věku batolecím a předškolním. Společně s nimi žije v domě i pes ze španělského útulku, památka z dobrodružných let cestování.

Temperamentní Mariana a pohodář Jan se potkali před deseti lety v pražském baru, kde mladá a krásná Slovenka pracovala. Zakoukali se do sebe a protože jsou oba dobrodužné povahy, cestovali několik let za prací po Anglii a Španělsku. Užívali si života a na zadní kolečka tolik nemysleli.... Když přišel čas usadit se, dva roky bydleli u Janových rodičů, zatímco hledali svůj vysněný pozemek. Chtěli stavět. A chtěli žít sami. Nakonec ale koupili ruinu na pozemku, který jim imponoval. O koupi domu rozhodl pozemek. O ten šlo. Byl v kraji, který se manželům Srpovým líbil a tak, když se uvolnil za dobré peníze původní hospodářský statek v sousedství chaty Janových rodičů v Malé Lečici, vesničce se 150 obyvateli, neváhali ani minutu. Vzali si hypotéku a plánovali staré stavení zbourat a postavit pro sebe a své děti dům nový. Jenže člověk míní a život mění.

Podívejte se na ukázku:

Mariana s Honzou se tedy vzdali původního snu a začali svépomocí rekonstruovat starý dům stojící na pozemku. Nelekli se, jsou přece dobrodruzi, odhodlání jim nechybělo, jen maličkost - peníze. Pustili se vlastními silami do krovů, rozvodů elektřiny i vody a neodradila je ani hliněná podlaha... Když jim síly nestačily, pomohli rodiče a kamarádi. Nikdo z nich ale není odborník a tak se rekonstrukce protahovala, protože metoda pokus omyl prostě neodsýpá. Dodnes se dům vlastně staví - není hotové podkroví, které by mělo být do jara, a sem se přestěhuje dětský pokoj a ložnice.

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen.

Momentálně žije Mariana s Honzou, malou Lily a Samem v provizoriu. Obývají jednu největší místnost s krbem, který špiní staré klenb. Jsou tu jen dvě okna, která rozhodně dostatečně neosvětlí  tmavou místnost, která slouží současně jako obývák, kuchyně, jídelna i herna pro děti. Honza pracuje v IT a veškerý jeho výdělek padl na úpravy domu a na nábytek už nezbyl ani pětník. Proto je v pokoji i ložnici interiér tzv. každý pes jiná ves made in "co nám kdo dal". Po 6 letech už došly síly. O penězích a nápadech ani nemluvě. I mladí a odvážní Srpovi, kterým nevadilo spát, dokud nebyly děti, na matracích na zemi, jsou v koncích.

Svého těžce vypiplaného domu už se vzdát nechtějí, jeho historie je pohltila, genius loci zafungoval a zejména Honza by se nerad vzdával staré patiny a kleneb. Navíc si v domě vybudoval jako zapálený vinař a duší Moravák i sklípek a vinárnu a pokouší se sousedy přesvědčit o blahodárnosti božského moku. Mimochodem snažit se o ní přesvědčit i svou ženu nemusí, Mariana chápe jeho vášeň, co jí ale vadí, je prohloubení Janovy záliby v podobě koupě vinice v pražských Modřanech. Jan tak tráví dost času mimo domov a to už se jejímu živelnému slovensko – maďarskému naturelu nelíbí. A dokáže to dát najevo. Dům přece potřebuje dokončit rekonstrukci a ještě zbývá dlouhá cesta.

Sledujte proměnu v sobotu 18. dubna v 17.35 na Primě.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

 

Malá Lečice

Jak se staví sen vsadí na původní kamenné zdivo v kombinaci s venkovským stylem

Přibylo jen pár věcí, ale místnost dýchá stejně

Budete překvapeni: Po měsíci je v Lečici opět jedno velké staveniště

Tady se bude krásně vařit

Před a po: Srovnejte si proměnu 100 let starého domu v Malé Lečici

Než se začne stavět, chvilka se našla

Ze zákulisí Snu: Kolik se v Lečici vypilo vína a co skrýval starý dům?

Kamila Douděrová se svým kolegou Františkem Kobližkou

Jak vidí proměnu v Malé Lečici designéři Kamila a František?

 

Řekli byste, že toto byla původně maštal?

Kolik stála proměna domu v Malé Lečici? Plus použité materiály

Reklama
Reklama