Venkovský „cottage“ styl s moderními prvky

Manželé Novotní mají čtyři děti a jejich venkovský domek doslova „praská ve švech“. Nevyhovující kuchyň i nevhodně navazující ložnice a obývák jsou tam, kde by měla být vstupní chodba. Dosavadní stav je alarmující a potřebuje ihned změnit!

vstupu každého upoutá, možná trochu překvapí, že místo zádveří a úložných prostor je umístěna sedačka a televize. Je to až nedůstojné prostředí pro trávení času šestičlenné rodiny. Ke kuchyni přiléhá místnost, která má být do budoucna obývákem, tedy místem, kde rodina tráví nejvíce času pohromadě, momentálně slouží jako herna i ložnice pro rodiče a čtyřletá dvojčata. Obě místnosti spolu navazují dispozičně a souvisí i funkčně. Co s tím?

Na interiéru je zřejmé, že se rodina přistěhovala před pár lety a vzala s sebou i nábytek, který ovšem dispozičně ne vždy vyhovuje. V současné chvíli je kuchyňská linka na daný prostor zbytečně malá s nedostatečnou pracovní plochou i s absencí digestoře. Přeložíme proto topení pod oknem na vedlejší stěnu tak, aby nová kuchyňská linka ve tvaru L mohla vést maximálně po celé šířce místnosti. Na celou místnost bude potřeba SDK podhled pro rozvedení dalších světel nad pracovní plochou.

Na kuchyň by logicky měla navazovat spíše obytná místnost než ložnice. Momentálně ale slouží najednou jako herna pro děti i jako ložnice pro rodiče a čtyřletá dvojčata. Je to takový pelmel všeho nábytku s nejasnou funkcí. U takovéto multifunkční místnosti upřednostníme spíše vzhled obývacího pokoje se šikovně zakomponovaným spaním. Ovšem tak, aby vždy existovala možnost ložnici rychle přetvořit na obývací pokoj (rozkládací sedačka, oddělující závěs před postýlkou).

Dalším problémem je stávající krb, který je z technického hlediska nefunkční a příliš robustní na tak malou prostoru. Do stávajícího tělesa komína vytvoříme niku s moderním biokrbem, obložíme zevnitř lícovými cihlami, vznikne dojem opravdového krbu, který ovšem nepotřebuje kouřovod.

Celkově tedy vytvoříme moderní cottage bydlení.

Co je to cottage styl?

Z anglického slova cottage (chata, chalupa) je odvozen název stylu inspirovaného kulturou chataření a chalupaření. Ačkoliv má mnoho společného s country stylem, na rozdíl od solidního dojmu trvalého bydlení na venkově se v něm intenzivně odráží svoboda a uvolněná atmosféra prázdnin či rekreace. Vzniká spontánně, často s notnou dávkou improvizace, a působí proto velmi nenuceně, přirozeně a uvolněně.

Témata dílu: jak řešit kuchyně a krby v interiéru

VIP: nahlédneme k Mahuleně Bočanové

Sdílejte článek

Přečtěte si také