Jak se vyhnout partnerské krizi a následně nevěře? Odpovídá odborník

Aby se nevěra vašemu partnerskému vztahu vyhnula, musíte na něm vy i váš partner pracovat. A co je podle naší odbornice Šárky Vávrové to hlavní? Nejdůležitější je komunikovat. To ostatně demonstroval i poslední díl Křižovatek života, kde se odcizili partneři Olga a Martin.
Olga se rozhodla manžela Milana opustit
Olga se rozhodla manžela Milana opustit

reklama

Nevěra bývá více přisuzována mužům. U žen se většinou jedná z počátku pouze o nezávazný flirt, který může postupně přerůst v lásku a paralelní vztah. V případě, že jsou muži vytíženi prací, hrozí zvýšené riziko ženské nevěry – tak to bylo i v případě Olgy a Milana. Ve většině případů jsou ženy naprogramovány na skrývání své nevěry. Důvod je v biologii ženy, která chrání rodinu a chce ji za každou cenu udržet.

Nevěrní muži si svůj paralelní vztah užívají. Prožívají vášeň, jiskření a dobrodružství, jiný druh sexu, ale jen výjimečně opouštějí manželku a děti. Uvědomují si, že se jedná pouze o endorfiny a jejich milenka se nápadně podobá jejich manželce.

Nevěra je lákavá

Nevěra: Proč nás tak láká a jak ji překonat?

Ženy však ve svém milostném vztahu hledají oporu, porozumění. Ve většině případů se k mimopartnerskému vztahu ženy uchylují, pokud pociťují v životě s partnerem citovou vyprahlost. Žena potká muže, který o ni projeví zájem, povídá si s ní a zajímá se o její život, což žena ke svému životu potřebuje. Následně přichází zamilování, tak jak se to stalo i Olze s milencem Martinem. V případě, že se žena zamiluje, dochází ke komplikacím, protože má touhu následovat své srdce a bořit mosty za minulostí.

Jak předejít krizi v partnerství?

  • Komunikovat ve vztahu, a to za každých okolností. Partner neumí číst myšlenky, je nutné mu vše jasně a zřetelně vysvětlit. Zasvětit ho do toho, jak se žena cítí a co jí ve vztahu vadí.
  • Zajímat se o partnera, o jeho koníčky, přání, touhy a cíle, a to platí oboustranně.
  • V případě, že přestane fungovat sexuální stránka vztahu, tak tuto skutečnost neodsouvat a řešit ji vzájemnou komunikací nebo i odbornou pomocí.
  • Hádky a konflikty neřešit nevěrou.
  • Dohodnout se na financování rodiny a výchově dětí.
  • V partnerství se k sobě chovat především s úctou a respektem.
  • Snažit se svého partnera podporovat a chválit.
  • Vyjadřovat si vzájemně své city a pokud možno nezapomínat ani na doteky.

Šárka Vávrová

reklama

reklama