Když v rodině chybí otec, je třeba najít náhradu

V novém díle Křižovatek života se setkáváme s početnou rodinou, kde ovšem nevládne pevnou rukou matka, ale nejstarší dcera. V rodině chybí veškerý mužský element i přes to, že každé z pěti dětí má matka s jiným otcem. Jaká jsou rizika plynoucí z tohoto nevyváženého rodinného stavu?
Petra nechápe, proč jsou na ni děti naštvané
Petra nechápe, proč jsou na ni děti naštvané

reklama

Psycholog Sigmund Freud rozdělil vývoj dětí na tři základní etapy:

Do šesti let patří dítě „primárně“ k matce, i když přínos otce je důležitý. V šesti letech se dítě identifikuje s rodičem stejného pohlaví a vytváří si s ním jedinečný vztah. Od šesti do dvanácti let je klíčová role otce především pro syna velice důležitá.

Syn prostřednictvím otce objevuje svět. Ve dvanácti letech se znovu stává klíčovou matka, ale v patnácti letech se znovu syn přiklání k otci. U dívek je tento vztah zásadní pro vytvoření budoucího partnerského a sexuálního života. U chlapců jde především o to osamostatnit se od matky a poznat svět z pohledu muže. Doplňování a vyvažování ženských a mužských prvků v rodině je velice důležité. Děti bez otců mohou vyrůstat v jednostranné výchově a tím postrádat druhou a důležitou část světa.

Dcera se může s matkou identifikovat, syn se však má separovat a identifikovat s otcem. Pokud tak neučiní, může se stát, že ještě po třicítce mu pere a vaří matka a on není schopen navázat plnohodnotný vztah. Pokud otec chybí, je vhodné nahradit ho nějakým jiným mužem v rodině, například dědečkem nebo strýcem.

Šárka Vávrová

reklama

reklama