V komedii se neumírá aneb česká filmová klasika Kulový blesk

Známá moudrost tvrdí: Lepší vyhořet než se stěhovat. Když se ovšem takového stěhování ujmou doktor s inženýrem a doslova vědecky naplánují přesun 12 bytů, žádných mouder není třeba! Tedy, možná. Pojďte se s námi zasmát nad nestárnoucí komedií Kulový blesk v úterý ve 20.15 u nás na Primě!
Záběry z filmu Kulový blesk
Záběry z filmu Kulový blesk
Filmové studio Barrandov

reklama

Ono totiž stěhování za dob socialismu nebylo vůbec jednoduché. Veškerý majetek spadal do tzv. socialistického vlastnictví. Co bylo vaše, vaše vůbec nebylo. Zní to divně, je to fakt. Prodej a nákup bytu byla věda. A tak se byty měnily, což byla akce mnohem snazší.

Jednu takovou gigantickou směnu pečlivě naplánuje doktor Radosta (Rudolf Hrušínský). Dá dohromady 12 rodin, které si mají byty navzájem vyměnit během jediného dne. Óbr akce vyžaduje nejen řádné naplánování, ale také zkoušku nanečisto, kterou vede opilý psycholog Knotek (Josef Abrhám). Noční bojový přesun ho přijde draho. Copak o to, že musí druhý den všechny rodiny objet a omluvit se, aby akce nedejbože nezkrachovala. Do cesty se mu postaví svérázná paní Jechová, neustále nespokojená s bytem Knotkových, do kterého se má stěhovat. A když to vypadá, že natáhl brka mistr Bílek, akce se dostane do slepé uličky.

Kulový blesk3 Foto:

Slavné hlášky

Jechová: „No to jsem ale nečekala, že to bude taková pěkná půdička… velká, suchá. Ta se vám ale povedla, ta půdička, pane Knotek, tady se mi to bude věšet!“

Knotková: „Dospělej člověk! Vědec, a on se takhle ztříská! Prosím tě, o čem jste si mohli celou noc povídat? A jak tě vůbec napadlo jít spát k nějakým Pivoňkům?“

Knotková: „Pojď dál, tatínku. Štěpán nám ve škole vyvádí pěkné věci!“

Knotek: „No co zase?“

Knotková: „Jen ukaž tatínkovi, co kreslíš holčičkám do sešitu!“

(Štěpán nakreslí část kosočtverce.)

Knotková: „To není celé!“

Knotek: „Ale no tak, Štěpáne, Štěpáne, takový velký chlapec! Totiž takový malý chlapec…“

Kulový blesk Foto:

Perličky z přípravy filmu

  • Doktor Ječný (Zdeněk Svěrák) uvádí na schůzi svůj telefon číslo 280336. Jde o datum Svěrákova narození – 28. 3. 1936.
  • Mistra Bílka (Karel Kalaš) měl původně hrát Jan Werich, byl ale na roli příliš nemocný.
  • Nemocný byl i sám Karel Kalaš. Nechal se slyšet, že jde o jeho poslední roli. Zemřel ale až v roce 2001, třiadvacet let po natáčení.
  • V závěru filmu je na schématu uvedena akce Kulový blesk II., tentokráte směna 24 bytů. Jména zúčastněných jsou tvořena členy filmového štábu.
  • Karolína Slunéčková a Rudolf Vodrážka hrají ve filmu rozvedený pár. Ve skutečnosti spolu žili.
  • Autoři si pohrávali s myšlenkou, že by mistr Bílek ve filmu opravdu zemřel: „Se smrtí jsme koketovali už u dědy Komárka ve snímku Na samotě u lesa. I toho jsme zemřít nenechali. Vždycky jsme si řekli, že v komedii by prostě nikdo zemřít neměl,“ řekl Zdeněk Svěrák.

Kombinace humoru a životní moudrosti autorů Smoljaka a Svěráka v nezapomenutelné komedii Kulový blesk u nás na Primě v úterý ve 20.15!

reklama

reklama