Poslední chvíle v Toskánsku, olej ze Spoleta a příjezd na Elbu

Prvním, koho dnes Emanuele v Toskánsku mezi olivovými háji a vinicemi navštíví, je pekař Rocco, který se specializuje na focacciu. Celý proces výroby kynutého těsta trvá přes tři hodiny, pak se ale nají celá rodina.
Léto s Italem (6) hl. foto
Léto s Italem (6) hl. foto

reklama

 

Při projížďce romantickou krajinou ukáže Manu divákům slavnou cestu, úchvatnou scenérii, jež si zahrála ve filmu Gladiátor.

Pak se vydá do neméně krásné Umbrie, zeleného srdce Itálie, kde se daří luštěninám. Centrem bohatého kraje je středověké univerzitní město Perugia. Cílem kuchařovy cesty je však Spoleto, kterému vévodí hrad a vysoký akvadukt, město pyšnící se dómem z antického zdiva. V roce 1920 zde začala rodina Monini ve velkém vyrábět olivový olej. Emanuela se ujme vnuk rodu a pozve ho do své kuchyně, aby zde uvařil prosté jídlo z místní čočky s italskou klobásou. Jak se pozná dobrý olivový olej? Podle vůně, prý musí vonět jako čerstvě posekaná louka. A pak už v průmyslovém Piombinu nasedne Manu na trajekt na Elbu, kde se zastaví u kamaráda Paola, majitele restaurace, která se specializuje na výrobu nakládaného malého tuňáka. Z nejlepší břišní části ryby, čerstvých makrel a z bohaté nabídky zeleniny ze zahrady Paolova tatínka potom ještě uvaří další báječné jídlo, jež dochutí natě a bylinky… „Bohužel vůně ještě nejdou posílat přes televizi,“ směje se náš kuchař, jehož vaření pod palmami podbarvuje svým hýkáním oslík. Jen osel by neochutnal! V úterním večeru čeká na diváky Prima family další porce čerstvého italského jídla a nový neprobádaný kout kouzelné letní Itálie.
Rodinné víkendové koláče z kynutého těsta Focaccia di Rocco peče Rocco z hladké mouky, kam přidává napůl kvasnice i kvásek, olivový olej a sůl. Náplní je hlavně zelenina, koření, bylinky, olivy, vaše fantazie a sezonní nabídka. Vnuk zakladatele velkovýroby špičkového olivového oleje Monini povypráví o historii a filozofii výroby oleje ve Spoletu, kde se podařilo udržet kvalitu také tím, že se majitelé nerozptylovali žádnými vedlejšími či podřadnými produkty. V jeho kuchyni uvaří Emanuele regionální recept na čočku se salsicciou, který udělá v hliněném kastrolu na klasickém základu z cibulky, řapíkatého celeru a mrkve s bobkovým listem, rozmarýnem a sugem. Povaří také klobásky, do husté polévky přidá feferonku, nakonec strouhaný parmazán a opět olivový olej, aby panu majiteli chutnalo!
Emanuele je dojatý, když přijíždí na rodnou Elbu. Vzpomíná na dětství a fotbal s kamarádem, u něhož se hned zastaví. Paolo má restauraci, která zpracovává malý druh tuňáka, kterému se také říká bonita. Nakládá ho do slunečnicového oleje a zavařuje při 125 stupních v páře. Zdejší šéfkuchař pak uvaří tagliatelle s tuňákem palamita, kam přidá bylinky ze sadu šéfova tatínka. A k oblíbenému jídlu a milému setkání patří ochutnávka zajímavých vín od slavného sommeliéra. Na místě rostou i korkové duby, z nichž se vyrábějí zátky na lahve. Paolův tatínek ve svém zeleném království pěstuje citrony a spoustu bylin a zeleniny. Manu tyto suroviny využije ke grilovaným makrelám, protože neodolal čerstvému úlovku, na zdravou přílohou gurguglione. Potřebuje pokrájenou cibuli, mrkev, řapíkatý celer, lilek, žlutou a červenou papriku, cuketu, nakonec opět bylinky, natě a rajčata, která pustí šťávu a pokrm spojí. Uvidíte, jak ideálně připravit makrelu na gril. Jak pokrm servírovat? Na dno talíře dá to nejlepší naložené maso z břicha tuňáka a navrch kopec horké restované zeleniny, jež kousky ryby ohřeje.

To vše uvidíte v úterý 21:20 na Prima Family!

reklama

reklama